Matura nie może zagrażać zdrowiu maturzystów ani egzaminatorów

1159

Polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania wyników matury – zapewnili w środę przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. – Odnosząc się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, rektorzy przypomnieli, że trwają przygotowania do przeprowadzenia rekrutacji na studia, ale jest ona utrudniona, ponieważ   odbywa się ona na podstawie wyników egzaminu maturalnego. Matura nie może zagrażać zdrowiu maturzystów ani egzaminatorów dlatego może być przeprowadzona dopiero po ustąpieniu epidemii.

“Matura, będąca od 20 lat w istocie egzaminem wstępnym na uczelnie, jest jednakową dla wszystkich, sprawiedliwą miarą poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia studiów, zapewniającą zarówno porównywalność wyników w skali kraju, jak i dostateczną rozdzielczość, niezbędną w rekrutacji na oblegane kierunki studiów” – piszą.

“Dlatego należy zachować tę formę rekrutacji także w bieżącym roku” – zaznaczają. Podkreślają, że tegoroczny egzamin maturalny może się odbyć tylko w warunkach, które nie będą zagrażały zdrowiu maturzystów oraz egzaminatorów.

“Z tego powodu nastąpi, być może, odsunięcie w czasie terminu przeprowadzenia tego egzaminu. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich deklaruje, że polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania z systemu egzaminacyjnego wyników tegorocznej matury” – informują przedstawiciele KRASP.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest przedstawicielskim organem uczelni akademickich, utworzonym przez polskie szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Członkami KRASP są zarówno akademickie uczelnie publicznie, jak i niepubliczne. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here