MediSensonic – nowa wizja diagnostyki

1377

Rozwiązania biosensoryczne polskiej firmy MediSensonic wyprzedzają światową konkurencję w bezinwazyjnej diagnostyce medycznej. Źródłem sukcesu jest synergia kompetencji interdyscyplinarnego zespołu.  Nowatorskie technologie opracowują wybitni naukowcy i inżynierowie, specjalizujący się w technice mikrofalowej, fotonowej i sensorycznej  przy współudziale ekspertów medycznych, zapewnia Robert Gromada, prezes spółki MediSensonic.

Tworzenie przełomowych technologii to strategia działania firmy?

Takie było założenie powołania spółki. Ja mam doświadczenie w organizacji i prowadzeniu badań klinicznych oraz biznesowo-rynkowych, mój wspólnik prof. Zenon Szczepaniak, szef pionu badań i rozwoju, jest specjalistą w dziedzinie elektroniki, technik mikrofalowych oraz projektów m.in. z obszaru bioinżynierii. Naszym partnerem w spółce jest Andrzej Trznadel, który ma wieloletnie doświadczenie i jest cenionym specjalistą w zakresie rynków kapitałowych oraz spraw korporacyjnych. Połączenie tych kompetencji jest źródłem naszego sukcesu w tworzeniu konkurencyjnych technologii  w obszarze bezinwazyjnej diagnostyki medycznej.

Jakie to są rozwiązania?

Rozwijamy szereg niezwykle precyzyjnych pomiarowo urządzeń do ciągłego obrazowania i monitorowania zjawisk zachodzących w organizmie. Proces diagnostyczny polega na detekcji  i rejestracji zachodzących zmian chorobowych przy użyciu sensorów mikrofalowych i radarowych. Zebrane dane zostają przetworzone algorytmicznie i otrzymujemy cyfrowy obraz uzyskanych wyników. Nasze interdyscyplinarne zespoły badawczo-rozwojowe pracują  obecnie nad kilkoma projektami m.in. nad urządzeniem do diagnostyki stanu miazgi zębów, nowatorską metodą diagnozowania zaburzeń oddychania w trakcie snu oraz nad całkowicie bezinwazyjnym monitorowaniem glikemii, pierwszym takim systemem na świecie. Zajmujemy się też opracowaniem  bezmankietowego  ciśnieniomierza do monitorowania ciśnienia krwi w sposób ciągły i nieodczuwalny dla użytkownika, a także urządzeniem do śledzenia parametrów i czynności życiowych np. skurczu serca, czy oddechu przy  aktywności fizycznej. Pracujemy też nad systemem bezinwazyjnej diagnostyki pęcherza moczowego oraz nad wykorzystywaniem sztucznej inteligencji do analizy sygnałów z sensorów bezkontaktowych do wczesnej diagnozy chorób nowotworowych i pulmunologicznych.

Jaki jest stan zaawansowania tych prac?

Technologie są dopracowane i  przechodzą przez ścieżką badań klinicznych, których celem jest doskonalenie rozwiązań przed przystąpieniem do rejestracji. W fazie przed rejestracyjnej jest technologia do diagnostyki stanu miazgi zębowej oraz innowacyjna metoda monitorowania zaburzeń oddychania w czasie snu. Jest to elektroniczny materac z biosensorami, który diagnozuje stany bezdechu i chrapania. Jest to jedyne takie urządzenie na świecie. W Łódzkim Uniwersytecie Medycznym kończą się badania kliniczne tej technologii. Spośród kilkudziesięciu pacjentów przebadanych zostało już  98 procent. Wyniki są rewelacyjne i nie różnią się od badania polisomnografem, który jest „złotym standardem”, ale takie badanie można wykonać  tylko w ośrodkach zdrowia. Nasze rozwiązanie może być zastosowany wszędzie, zarówno w materacach z gąbki jak i sprężynowych. Z czasem będzie też miało formę maty narzucanej na materac.  Mamy też gotową już drugą wersję, tym razem materaca diagnostyczno-terapeutycznego do całodobowego diagnozowania w czasie rzeczywistym oprócz bezdechu również parametrów życiowych m.in. temperatury, tętna, moczenia nocnego i odleżyn. Materac został wyposażony w system, umożliwiający terapię chorego oraz  wykonywanie masażu wybranych części ciała.

Kiedy te materace pojawią się na rynku?

Pierwsza wersja już niedługo, bo przystępujemy do komercjalizacji, a druga musi jeszcze przejść serię badań klinicznych. Czekamy na finalny raport kliniczny, żeby zarejestrować  materac jako  wyrób medyczny.  W odpowiedzi na konkurs Agencji Badań Medycznych o wsparciu dla tego typu nowatorskich produktów, poszukujemy partnera do stworzenia konsorcjum, żeby wspólnie wystąpić o dofinansowanie na wyroby medyczne.

Rozmawiała Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here