Mgiełka dla ochłody na otwockich ulicach

1801

Upały w mieście są trudne do zniesienia. Kiedy żar leje się z nieba temperaturę podnoszą  jeszcze mocno rozgrzane skwarem budynki i ulice. Prawie nie ma czym oddychać.  Na szczęście istnieją sprawdzone metody, aby zminimalizować dokuczliwe działanie słońca w zurbanizowanym terenie. Chwilową ulgę mogą  przynieść przechodniom kortyny wodne. Najlepsze są mgłowe, bo przyjemnie nawilżają nie mocząc ubrania.  Z takiej ochłody mieszkańcy Otwocka  korzystają w siedmiu punktach miasta.

Po raz kolejny uruchomiło je w mieście Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Ustawione są w tych samych miejscach co przed rokiem. Mieszkańcy już się do nich przyzwyczaili i wiedzą gdzie szukać ochłody w upalne dni, które w tym roku  szczególnie obfitują. Zaczęły się na długo przed astronomicznym latem.

– Klimat się zmienia na naszych oczach i musimy się do tych  warunków szybko dostosowywać – mówi Mieczysław Kostyra, prezes OPWiK. – Skutki upału wszyscy odczuwamy. Są uciążliwe dla ludzi i zgubne dla środowiska. Każda inicjatywna, która pomaga nam lepiej chronić się przed skwarem  jest cenna. Kurtyny mgielne są tylko jedną z nich. To jest część naszej kampanii promującej DomoVięe, której logo oprócz naszego jest umieszczone przy każdej kurtynie.

Kampania ma pobudzić świadomość wśród mieszkańców, że DomoVita to źródło życia . Trzeba ją regularnie pić dla zachowania dobrego zdrowia i chłodzić się nią w upalne dni dla poprawy komfortu i samopoczucia.  To woda z miejskiej sieci o właściwościach takich samych jak źródlana.

Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przywiązuje dużą uwagę do ekologii i oszczędzania wody,  dlatego zainstalowane w mieście urządzenia charakteryzują się minimalnym jej zużyciem.

– To jest ok. 60 litrów na godzinę – zapewnia inżynier Stanisław Lasocki z OPWiK. –  Dla porównania kurtyna strażacka zużywa nawet kilkaset litrów na minutę. Dzienny koszt działania jednej instalacji to ok. 3 zł. Rachunek za 7 takich kurtyn wynosi 21 zł. Te koszty ponosi Urząd Miasta, dlatego staramy się działać oszczędnie wykorzystując  najlepsze rozwiązania w tym zakresie. Dzięki temu mogliśmy  ustawić tyle kurtyn w mieście. Niejedna dużo większa aglomeracji ma ich znacznie mniej.

Troska o mieszkańców to priorytet dla władz miasta i spółki OPWiK. Dobra woda w nowoczesnej  sieci wodociągowej to samo zdrowie. Przy utrzymującej się od dłuższego czasu suszy w niektórych studniach wysycha woda.  Zmieniają się coraz intensywniej uwarunkowania hydrologiczne. Im mniej wody z przydomowych ujęciach, tym większe zagrożenie, że może jej w końcu zabraknąć. Bezpieczniej jest korzystać ze zdrowej i wszechstronnie przebadanej woda z sieci. OPWiK zapewnia bardzo dobre warunki na podłączenie nieruchomości do miejskiego systemu.  Warto się nad tym zastanowić zanim będzie na późno, bo w studni zamiast wody zostanie tylko piasek.

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here