System ochrony zdrowia na całym świecie przechodzi transformację, otwierając się coraz bardziej na pacjenta i wykorzystanie nowych technologii. Producenci leków z wielu krajów rozmawiają w Warszawie o zwiększeniu dostępności nowoczesnych terapii dla pacjentów i starzejących się społeczeństw. Zrównoważony rozwój systemów opieki zdrowotnej stanowi wyzwanie dla wielu rządów, płatników, ubezpieczycieli i pacjentów.
W trzydniowej konferencji Medicines for Europe (od 12 do14 czerwca) bierze udział 300 ekspertów, m.in. przedstawicieli WHO, Komisji Europejskiej, FDA, środowisk naukowych, administracji publicznej i międzynarodowych organizacji branżowych.
Czynniki demograficzne i epidemiologiczne oraz zwiększone obciążenie chorobami cywilizacyjnymi m.in. układu krążenia i cukrzycy, w coraz większym stopniu ograniczają publiczne i prywatne budżety opieki zdrowotnej. Uczestnicy konferencji poszukują skutecznych rozwiązań, jak zapewnić starzejącym się społeczeństwom dostęp do terapii lekowych, aby nie zachwiało to stabilnością finansową systemów ochrony zdrowia.
– Wspólnie z zainteresowanymi stronami możemy z powodzeniem zwiększyć dostęp do usług medycznych i leków poprzez optymalizację procesów regulacyjnych, stworzenie odpowiednich zachęt, współpracę międzynarodową, rozwiązanie problemu właściwego wykorzystania praw własności intelektualnej.Dążymy do zapewnienia pacjentom łatwiejszego dostępu do leków – mówił Marc Alexander Mahl, prezes Medicines for Europe..
Zarówno przemysł farmaceutyczny, jak i wszystkie zainteresowane strony potrzebują spójnej polityki, ukierunkowanej na dostępność terapii, aby leki generyczne, biologiczne równoważne i o wartości dodanej, mogły nadal wspierać zdrowie publiczne. – Mam nadzieję ma dobrą współpracę w tym zakresie z nowo wybranym Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską, podsumował prezes Mahl.
O wyzwaniach, przed którymi stoi polski sektor ochrony zdrowia mówił między innymi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysł Farmaceutycznego i Markus Sieger prezes Grupy Polpharma, który skomentował sytuacje sektora farmaceutycznego w naszym kraju. – Polska administracja publiczna skutecznie wspiera sektor farmaceutyczny w promocji B2B, przeznacza fundusze unijne na badania i rozwój oraz promuje współpracę biznesu i nauki. Ostatnio byliśmy świadkami ważnych wysiłków instytucjonalnych podejmowanych przez polskie władze, które mają na celu zmniejszenie barier prawnych dla eksportu w Europie. Z drugiej strony, jest w Polsce problem z zachętami regulacyjnymi dla inwestycji. Obniżanie cen podstawowych leków i przesunięcie finansowania na najbardziej zaawansowane terapie, importowane z innych krajów, maja negatywny wpływ na długoterminową stabilność polskich firm farmaceutycznych.
Prezes Grupy Polpharma poruszył również temat cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej – Przemysł farmaceutyczny bierze czynny udział w cyfrowej transformacji systemu opieki zdrowotnej. Polpharma jest zdecydowana na wspieranie tego postępu i technologicznych przemian w kierunku systemu healthcare, skupionego na pacjencie.
Jeśli branża farmaceutyczna ma sprostać współczesnym wyzwaniom to musi się rozwijać w zrównoważony sposób. Polityka lekowa powinna być dostosowana do tych oczekiwać z uwzględnieniem globalnej konkurencji i cyfryzacji.
Konferencja Medicines for Europe oraz International Generic and Biosimilar Medicines Association (Europejskie i międzynarodowe stowarzyszenia producentów leków generycznych i biologicznych równoważnych) jest największą w Europie doroczną konferencją dotyczącą wyzwań dla sektora farmaceutycznego. Misją organizacji Medicines for Europe jest zapewnienie stabilnego dostępu do wysokiej jakości leków generycznych, biologicznych równoważnych i leków o wartości dodanej w całej Europie. Działania te bazują na 5 ważnych filarach: Pacjenci, jakość , wartość, zrównoważony rozwój i partnerstwo.
Członkowie Medicines for Europe zatrudniają bezpośrednio 190 tys. osób w ponad 400 zakładach produkcyjnych i 126 ośrodkach badawczo-rozwojowych. Inwestują do 17 proc. swoich obrotów w badania i rozwój. Odgrywają kluczowa rolę w tworzeniu zrównoważonych, europejskich systemów opieki zdrowotnej, dostarczając skutecznych terapeutycznie leków generycznych o wysokiej jakości. Jednocześnie wprowadzają innowacje w celu tworzenia nowych leków biologicznych równoważnych oraz leków o wartości dodanej, które zapewniają lepsze wyniki zdrowotne, wyższą wydajność i poprawę bezpieczeństwa w leczeniu szpitalnym.