Obrażenia oczu związane z korzystaniem z wyrobów pirotechnicznych są problemem globalnym. Urazy oczu spowodowane przez powszechnie stosowane fajerwerki, występują zarówno u tych, którzy je puszczają, jak i u widzów, niezależnie od wieku. Międzynarodowa Rada Okulistyki (ang. International Council of Ophthalmology – ICO) skupiająca okulistyczne towarzystwa naukowe z niemal wszystkich krajów świata, popiera globalny zakaz ich stosowania i zachęca swoje towarzystwa członkowskie do poparcia przepisów respektujących te zasady.
Fajerwerki to wyroby pirotechniczne, z których korzysta się powszechnie. W krajach, w których dostęp do sztucznych ogni nie jest objęty zakazem, obrażenia oczu związane z ich użyciem nadal są bardzo liczne, zwłaszcza w okresie różnego rodzaju świąt, pokazów i festynów. Z danych statystycznych wynika, że połowa, a nawet dwie trzecie dotkniętych urazami to dzieci, a 1/3 urazów oka powoduje trwałą utratę wzroku. Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich informuje, że w 2014 r. na oddziałach ratunkowych w Stanach Zjednoczonych leczono 10 500 ofiar fajerwerków, przy czym w 19 proc. przypadków wystąpiły urazy oka.
Systematyczny przegląd piśmiennictwa wykazał, że 1 na 6 urazów oka związanych z fajerwerkami powoduje poważne uszkodzenie wzroku. W Indiach u jednego na 12 dzieci hospitalizowanych w wyniku urazu oka spowodowanego przez sztuczne ognie, obrażenia kończą się jednostronną ślepotą. Niemieckie badania dowodzą jednak, że poważne urazy oka spowodowane przez fajerwerki częściej spotyka się u dorosłych mężczyzn, w tym u osób postronnych. W południowych Indiach 71 proc. ranionych przez petardy stanowili przypadkowi przechodnie.
W krajach, w których obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące fajerwerków, występuje 87 proc. mniej urazów oczu. Jednak nawet surowe przepisy dotyczące zakupu i użytkowania fajerwerków nie zapobiegają częstemu występowaniu urazów oczu oraz wynikającego z nich uszkodzenia wzroku ze ślepotą włącznie. W stanie Minnesota, w którym zniesiono zakaz fajerwerków, w ciągu roku zgłoszono wzrost o 100 proc. liczby obrażeń związanych z fajerwerkami. Jedynym krajem w którym wprowadzono całkowity zakaz korzystania ze sztucznych ogni.
Urazy oczu spowodowane przez fajerwerki występują zarówno u tych, którzy je puszczają, jak i u widzów, niezależnie od wieku. Międzynarodowa Rada Okulistyki (ang. International Council of Ophthalmology – ICO) skupiająca okulistyczne towarzystwa naukowe z niemal wszystkich krajów świata, popiera globalny zakaz stosowania fajerwerków. Zachęca też swoje towarzystwa członkowskie do poparcia przepisów całkowicie zakazujących ich stosowania.
Odpowiadając na te apele, krajowe towarzystwa okulistyczne na całym świecie zaczęły zajmować stanowisko w sprawie tragicznych skutków wypadków związanych z puszczaniem fajerwerków. Zarówno Holenderskie Towarzystwo Okulistyczne, jak i Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO) opowiadają się za silniejszym i surowszym ustawodawstwem dotyczącym użytkowania sztucznych ogni przez osoby prywatne. Obydwa towarzystwa zalecają, aby podczas obchodzenia się z fajerwerkami i (lub) oglądania ich pokazów zawsze nosić okulary ochronne. AAO wydało również oświadczenie z zaleceniem, aby , zamiast używać petard podczas imprez domowych raczej uczestniczyć w profesjonalnych pokazach sztucznych ogni . Towarzystwo zachęca również, aby dorośli nigdy nie pozwalali małym dzieciom obsługiwać fajerwerków, w tym zimnych ogni.
– Międzynarodowa Rada Okulistyki wskazuje na znaczącą rolę, jaką krajowe stowarzyszenia okulistyki mogą odegrać w kampanii na rzecz zakazu stosowania fajerwerków konsumenckich i zachęca stowarzyszenia krajowe do popierania takich restrykcji w swoich ojczyznach, jako strategii zapobiegającej utracie wzroku – komentuje prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Okulistów Chirurgów Polskich (SCOP). – Ja od dawna zabiegałem o wprowadzenie zakazu sprzedażny sztucznych ogni w Polsce i zachęcałem do tego decydentów. Mój głos został teraz wzmocniony przez wszystkich członków SCOP. Teraz postulujemy i walczymy o to razem. Mam nadzieję, że znajdziemy sojuszników w środowiskach parlamentarnych i rządowych. Mocno stawiamy też na edukację i upowszechnianie wiedzy o skutkach nieostrożnego obchodzenia się z fajerwerkami. Chwila nieuwagi w obchodzeniu się z petardami może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Bez sztucznych ogni i fajerwerków każda impreza jest dużo bezpieczniejsza i o tym trzeba zawsze pamiętać.
Zobacz również: http://liderzyinnowacyjnosci.com/oko-w-oko-z-niebezpieczenstwem-utraty-widzenia/
https://dziendobry.tvn.pl/a/robert-rejdak–ratuje-oczy-po-najciezszych-urazach-i-wypadkach