Międzynarodowy kurs witrektomii w Lublinie dla 30 krajowych i zagranicznych lekarzy okulistów

2829

Kilkanaście dni po sukcesie europejskiego kongresu ESASO Retina Academy w Warszawie, od  22 października trwa tygodniowy  kurs chirurgii witreoretinalnej dla 30-o osobowej grupy polskich i zagranicznych lekarzy okulistów w  nowo powstałym Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest to pierwsze w Polsce międzynarodowe szkolenie chirurgicznego leczenia ciała szklistego i siatkówki oka na tak dużą skalę, zorganizowane pod auspicjami Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistyki (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano.

Kierownikiem naukowym szkolenia jest prof. Robert Rejdak szef Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i od 10 lat również dyrektor ds. szkolenia praktycznego lekarzy w szwajcarskim ESASO. Wspólnie z włoskim profesorem Teresio Avitabile i dr Zachariah Koshy prowadzone są zajęcia praktyczne, poprzedzone serią specjalistycznych wykładów.  

Na kurs witrektomii do Lublina przyjechali lekarze z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Estonii, Litwy, Rumunii, Bułgarii, a nawet z Jamajki. Nigdzie poza Szwajcarią i Singapurem, nie mieli dotychczas okazji do praktycznej nauki wykonywania niezwykle skomplikowanych zabiegów w dziedzinie  mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka. Szansa na podnoszenie  kwalifikacji w tym zakresie pojawiła się również w Polsce, wraz z utworzeniem przed rokiem z inicjatywy prof. Roberta Rejdaka filii ESASO w Lublinie. –  Kurs chirurgii witreoretinalnej jest pierwszym tego typu wydarzeniem organizowanym w Polsce o tak dużym zasięgu i z tak dużym zaangażowaniem merytorycznym i technologicznym  ESASO oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dzięki uprzejmości prof. Andrzeja Dropa, rektora UM, korzystamy z doskonale wyposażonych pomieszczeń w działającym od nowego roku akademickiego Centrum Symulacji Medycznej.

Kurs organizowany jest pod hasłem Basic and Intermediate Surgical Retina, a jego adresatami są lekarze z ukończoną specjalizacją okulistyczną, którzy mają już pewne doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie. Pod okiem prof. Roberta Rejdaka oraz innych wybitnych europejskich specjalistów w tej dziedzinie, lekarze ćwiczą przeprowadzanie operacji mikrochirurgicznych na symulatorach i najnowocześniejszej aparaturze do wykonywania tego typu zabiegów.

Trójwymiarowe operacje w chirurgii oka przynoszą bardzo dobre efekty w leczeniu m.in. odwarstwienia siatkówki, urazów gałki ocznej i schorzeń plamki żółtej, a także zwiększają komfort prowadzenia operacji przez chirurga.  Dzięki dużemu powiększeniu struktury tkanek, wysokiej rozdzielczości obrazu, pozwalają na dokładność  i niezwykłą precyzję wykonywania manewrów chirurgicznych. Profesor Robert Rejdak  wyszkolił  w tej technologii już wielu specjalistów w lubelskiej Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego, a także w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano.

Do tego grona dołączy teraz kolejna 30 osobowa grupa lekarzy okulistów, w tym 13 zagranicznych. Organizacja kursu witrektomii była możliwa dzięki intensywnej współpracy szefa lubelskiej kliniki z  prof. Kamilem Torresem oraz prof. Ryszardem Maciejewskim, dziekanem I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego  w Lublinie.

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here