Kilkanaście dni po sukcesie europejskiego kongresu ESASO Retina Academy w Warszawie, od 22 października trwa tygodniowy kurs chirurgii witreoretinalnej dla 30-o osobowej grupy polskich i zagranicznych lekarzy okulistów w nowo powstałym Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest to pierwsze w Polsce międzynarodowe szkolenie chirurgicznego leczenia ciała szklistego i siatkówki oka na tak dużą skalę, zorganizowane pod auspicjami Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistyki (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano.
Kierownikiem naukowym szkolenia jest prof. Robert Rejdak szef Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i od 10 lat również dyrektor ds. szkolenia praktycznego lekarzy w szwajcarskim ESASO. Wspólnie z włoskim profesorem Teresio Avitabile i dr Zachariah Koshy prowadzone są zajęcia praktyczne, poprzedzone serią specjalistycznych wykładów.
Na kurs witrektomii do Lublina przyjechali lekarze z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Estonii, Litwy, Rumunii, Bułgarii, a nawet z Jamajki. Nigdzie poza Szwajcarią i Singapurem, nie mieli dotychczas okazji do praktycznej nauki wykonywania niezwykle skomplikowanych zabiegów w dziedzinie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka. Szansa na podnoszenie kwalifikacji w tym zakresie pojawiła się również w Polsce, wraz z utworzeniem przed rokiem z inicjatywy prof. Roberta Rejdaka filii ESASO w Lublinie. – Kurs chirurgii witreoretinalnej jest pierwszym tego typu wydarzeniem organizowanym w Polsce o tak dużym zasięgu i z tak dużym zaangażowaniem merytorycznym i technologicznym ESASO oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dzięki uprzejmości prof. Andrzeja Dropa, rektora UM, korzystamy z doskonale wyposażonych pomieszczeń w działającym od nowego roku akademickiego Centrum Symulacji Medycznej.
Kurs organizowany jest pod hasłem Basic and Intermediate Surgical Retina, a jego adresatami są lekarze z ukończoną specjalizacją okulistyczną, którzy mają już pewne doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie. Pod okiem prof. Roberta Rejdaka oraz innych wybitnych europejskich specjalistów w tej dziedzinie, lekarze ćwiczą przeprowadzanie operacji mikrochirurgicznych na symulatorach i najnowocześniejszej aparaturze do wykonywania tego typu zabiegów.
Trójwymiarowe operacje w chirurgii oka przynoszą bardzo dobre efekty w leczeniu m.in. odwarstwienia siatkówki, urazów gałki ocznej i schorzeń plamki żółtej, a także zwiększają komfort prowadzenia operacji przez chirurga. Dzięki dużemu powiększeniu struktury tkanek, wysokiej rozdzielczości obrazu, pozwalają na dokładność i niezwykłą precyzję wykonywania manewrów chirurgicznych. Profesor Robert Rejdak wyszkolił w tej technologii już wielu specjalistów w lubelskiej Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego, a także w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano.
Do tego grona dołączy teraz kolejna 30 osobowa grupa lekarzy okulistów, w tym 13 zagranicznych. Organizacja kursu witrektomii była możliwa dzięki intensywnej współpracy szefa lubelskiej kliniki z prof. Kamilem Torresem oraz prof. Ryszardem Maciejewskim, dziekanem I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
(JC)