Międzynarodowy sukces III konferencji Ophthalmology Journal w Lublinie. Kolejna za rok (7-8 lutego 2020 r.)

3094

O nowościach diagnostycznych i terapeutycznych w światowej okulistyce debatowali  przez dwa dnia w Lublinie wybitni   europejscy specjaliści i eksperci w tej dziedzinie. Ponad 420  lekarzy i uczonych z wielu renomowanych ośrodków naukowych uczestniczyło w  III konferencji Ophthalmology Journal.  Jest to jedyny w Polsce zjazd okulistów, w którym cyklicznie organizowane są sesje chirurgiczne  w ramach transmitowanych na żywo operacji skomplikowanych przypadków schorzeń oczu. Edukacyjna i szkoleniowa formuła  obrad i sesji wideo doskonale sprawdza się w praktyce.

– W każdej dziedzinie okulistyki oraz chirurgii oka  nastąpił ogromny przełom zarówno w diagnostyce jak i metodach leczenia – podkreśla prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej  lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i jednocześnie inicjator  konferencji. – Mikroinwazyjne techniki, nowe soczewki wewnątrzgałkowe, wprowadzanie nowych leków w formie iniekcji, to wszystko dynamicznie się rozwija z każdym rokiem i te dokonania  podsumowaliśmy na naszym Zjeździe, w gronie wybitnych krajowych i zagranicznych specjalistów.

Jedną z trudniejszych operacji witrektomii, transmitowaną uczestnikom bezpośrednio z sali zabiegowej Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,  przeprowadził m.in. prof. Anselm Jünemann, kierownik Kliniki Okulistyki uniwersyteckiej w Rostoku.  Pokazywany zabieg był wstępem do merytorycznej dyskusji na temat  nowatorskich metod prowadzenia tego typu operacji. –  Dysponujemy ponad 30 procedurami zabiegowymi, które są coraz mniej inwazyjne i coraz bardziej skuteczne – wyjaśniał profesor.-  Podczas operacji nie tworzymy rozległej rany, zostają po niej tylko dwa niewielkie nakłucia, przez które jesteśmy w stanie wykonać  cały zabieg.

Przedmiotem wnikliwej debaty były także operacje przeprowadzone przez prof. Marka Rękasa, konsultanta krajowego ds. okulistyki, dr Dariusz Hasza oraz innych  specjalistów.   – Dzielenie się najnowszą wiedzą i doświadczeniami naukowymi w tym zakresie ma charakter edukacyjny  także dla studentów i lekarzy okulistów – oceniał prof. Marek Rękas.  – Lubelska konferencja zyskała uznanie europejskiego środowiska okulistycznego, dlatego biorą w niej udział najlepsi eksperci z Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Litwy, Ukrainy i wielu innych krajów. Bardzo nas cieszy, że już zadeklarowali powrót do Lublina za rok na kolejna konferencję.

– Studenci oraz profesorowie z naszego Uniwersytetu w Katanii przyjeżdżają do Lublina, który zapracował na światową renomę w zakresie okulistycznych dokonań  – podkreślał  prof. Teresio Avitabile z Uniwersytetu z Katanii, który od lat współpracuje z lubelskim ośrodkiem. Wymieniamy się naszymi doświadczeniami i badaniami. Takim celom służy również konferencja Ophthalmology Journal, na której zademonstrowano innowacyjne metody z zakresu chirurgii ciała szklistego i siatkówki, szycia ran pourazowych oraz technik stosowanych przy badaniach podstawowych z zakresu patologii oka. Takie nowości na pewno przyczyniają się do wzrostu poziomu i jakości leczenia.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się  też sesja międzynarodowa w języku angielskim dla młodych chirurgów  pod patronatem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistyki (ESASO)  w szwajcarskim Lugano. To też wpływa na wzmocnienie prestiżu konferencji, której patronują najbardziej renomowane organizacje europejskie.  –  Nowoczesne sposoby diagnozowania i  kompleksowego leczenie  najczęściej występujących schorzeń oczu oraz wad wzroku  u dorosłych i u dzieci upowszechniamy w wydawanym w Lublinie od czterech lat piśmie naukowym Ophthalmology Journal, którego redaktorem naczelnym jest prof. Anselm Jünemann, a ja jego zastępcą – uzupełnia prof. Robert Rejdak. –  Nazwa lubelskiej konferencji ma swoje źródło, właśnie w w tym wydawnictwie naukowym.  To pismo stanie się  teraz oficjalnym  organem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, którym kieruję od kilku tygodni.

Prezentacja relacji  z konferencji oraz  filmów wideo  z przeprowadzonych  zabiegów i skomplikowanych operacji okulistycznych, które były przedmiotem merytorycznych debat, będą udostępnione w Internecie wszystkim zainteresowanym. W ocenie organizatorów, taki instruktaż spełni również ważną rolę edukacyjną w diagnostyce i terapii schorzeń okulistycznych.

(JC)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here