Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego, 7 – 13 października, Warszawa

62

Ideą Circular Week jest  promowanie zrównoważonych postaw i zachowań konsumentów, wspieranie cyrkularnych modeli biznesowych i nawiązywanie współpracy między zainteresowanymi stronami. W zeszłym roku w całej Polsce zorganizowano cykl wydarzeń angażujących różne grupy interesariuszy w działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. W tym roku Circular Week będzie mieć zasięg międzynarodowy, równocześnie w różnych miejscach Europy podjęte zostaną inicjatywy, poprzez które będą propagowane idee zrównoważonego rozwoju.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO – Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że ochrona środowiska jest priorytetem, ale trzeba pokazywać co każdy z nas może konkretnie zrobić, aby dołożyć swoją cyrkularną cegiełkę. I właśnie w ramach całego Tygodnia przybliżymy konsumentom działania jakie mogą podejmować, aby produkować jak najmniej odpadów, a przy tym nie rezygnować z komfortu życia – mówi Agnieszka Sznyk, prezes INNOWO.

Znakomitą okazją do tego będą warsztaty dot. zrównoważonej mody, ograniczenia marnotrawienia żywienia, recyclingu. Przedsiębiorcy przekonają się  jak można przejść z linearnego na cyrkularny model biznesowy, jak wdrażać zrównoważone produkty/usługi. Circular Week ma umożliwić nawiązanie i zacieśnienie współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy. Organizatorzy chcą też zaprezentować rozwiązania legislacyjne, które zachęcą firmy do przestawiania swoich linearnych modeli biznesowych na cyrkularne rozwiązania.

Głównym celem Circular Week jest zaangażowanie jak największej liczby osób, firm i instytucji w promowanie i wdrażanie koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. Każdy może zostać współorganizatorem Międzynarodowego Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego, a podejmowane inicjatywy mogą przybrać formę np. platformy wymiany towarów, kawiarenek naprawczych, warsztatów, happeningów, działań z zakresu ekonomii współdzielenia itp.

Wszelkie inicjatywy podejmowane będą równocześnie w całej Europie, a każdy dzień tygodnia będzie poświęcony innemu tematowi.

Przykładowe inicjatywy organizowane w Warszawie:

8 października (wtorek)

Circular Smart Cities – technologie dla miast, środowiska, mieszkańców (Ambasada Szwecji)Jak promować i wdrażać cyrkularne rozwiązania w miastach?

– Happening z Can-Pack dot. recyclingu puszek aluminiowych – Happening jako artystyczne wydarzenie i  okazja do pokazania, że aluminiowe puszki po napojach w pełni nadają się do ponownego przetworzenia, a odzysk aluminium można prowadzić w nieskończoność bez utraty jego wartości.

9 października (środa)

Brokerage meeting: Horizon 2020 for the Circular Economy & Transforming Industry – spotkanie brokerskie w trakcie, którego będzie okazja do identyfikacji partnerów badawczych oraz ułatwienie budowy konsorcjów, a także do uzyskania pełnej informacji o możliwościach finansowania w ramach programu Horizon 2020.

Miejsce spotkania: Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, ul. Rektorska 4 – Warszawa

CIRCULAR ECONOMY: OD SŁÓW DO CZYNÓW czyli technologia i finanse (Ambasada Finlandii) – program nowego rządu Finlandii stawia gospodarkę o obiegu zamkniętym
w samym centrum polityki gospodarczej i konkurencyjności, a circular economy i neutralność emisji dwutlenku węgla stały się kluczowymi tematami fińskiej prezydencji w Radzie Europejskiej.

 10 października (czwartek)

Rolnictwo w obiegu zamkniętym (Ambasada Holandii) – holenderskie podejścia do cyrkularnego rolnictwa

Polish‑Swiss Innovation Day / Better Urban Life  – eksperckie rozmowy o jakości życia w miastach

Zurych i Warszawa są najsilniejszymi centrami gospodarczymi swoich państw. Rozwój miast musi być przemyślany, by tak w pełni wykorzystywać ich potencjał jednocześnie nie szkodząc mieszkańcom i środowisku. Jaki kierunek należy obrać? Czy można wypracować wzorce lepszego życia w mieście?

Miejsce: MsMermaid – Conference Center at The Tides, Wioślarska 8/1 piętro, Warszawa

 Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału lub inicjowania wydarzeń w ramach Circular Week! Dołącz do nas: www.circularweek.org

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here