Mieszkanie na kredyt czy za gotówkę?

1203

W trzecim  kwartale wzrosła liczba gospodarstw domowych planujących budowę lub zakup nieruchomości w następnych 12 miesiącach, wynika z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH analizującego sytuację na rynku consumer finance. Zmniejszył się za to odsetek gospodarstw domowych planujących przynajmniej częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania kredytem.

W III kwartale br. około 72 proc. badanych, rozważających zakup mieszkania lub domu, myślało przy tym o zaciągnięciu kredytu (wobec 81 proc. poprzednio). Jest za to wyższy, niż przed rokiem, kiedy to oscylował w granicach 63 proc.

Dane rynkowe za ostatni okres potwierdzają wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Banki nie tylko udzielają ich więcej, ale też rośnie średnia wartość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego oraz okres, na jaki zostaje zaciągnięty. Wynika to w głównej mierze ze wzrostu cen transakcyjnych na pierwotnym i wtórnym rynku mieszkaniowym w głównych aglomeracjach. Biorąc pod uwagę, że w tym roku zostanie oddanych około 200 tysięcy nowych mieszkań, to nowy rekord w kredytach hipotecznych nie będzie zaskoczeniem – prognozuje dr Mirosław A. Bieszki, doradca ekonomiczny ZPF. – Zachowania konsumentów, jak i wyniki badań prowadzonych przez ZPF i IRG SGH, potwierdzają tezę, że Polacy śpieszą się z nabywaniem nieruchomości.

W przypadku wydatków remontowych również zanotowano poprawę – i to trzeci kwartał z rzędu. Odsetek gospodarstw domowych, przewidujących poniesienie w najbliższych 12 miesiącach dużych wydatków remontowych lub podnoszących standard domu/mieszkania, zwiększył się o prawie 10 punktów procentowych (pp), po wzroście o około 17 pp. w poprzedniej edycji badania. Odsetek ten jest również wyższy niż przed rokiem (o około 14 pp.) oraz najwyższy w historii badania.

W II kwartale br. znacząco wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytku, stąd zapewne rosną też wydatki remontowe. Czynnikiem wspierającym te wydatki mogą być też wprowadzone preferencje na wydatki termomodernizacyjne w podatku PIT – wyjaśnia dr Sławomir Dudek z IRG SGH.

Od czterech kwartałów obserwujemy też trend wzrostowy w skłonności do skorzystania z kredytów na finansowanie wydatków remontowych. W III kwartale 2019 r. około 42,5 proc. respondentów deklarowało finansowanie remontu z własnych środków. W poprzedniej edycji badania było to około 62 proc. a przed rokiem – 68,5 proc. (RS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here