Miliardy na inwestycje w offshore

1055

Drugie Forum 590, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej za nami. 100 miliardów złotych na inwestycje w offshore, 11 GW mocy zainstalowanej z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze offshore. To zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej dotycząca polskiego sektora energetyki wiatrowej. Czy polskim firmom uda się wykorzystać tę szansę i wygrają wyścig o zyski z energii wiatrowej na Bałtyku? O tym podczas kolejnej edycji Forum 590 dyskutowali przedstawiciele administracji publicznej, największych polskich spółek energetycznych, firm prywatnych, agencji rządowych i eksperci.

Podczas pierwszej debaty eksperci rozmawiali o tym, jak ważne jest stworzenie dobrych uwarunkowań prawnych oraz odpowiednich założeń do rozpoczynania inwestycji offshore. Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zwrócił uwagę, że kluczowe jest, to, aby przy tak dużym procesie inwestycyjnym, w którym Polska będzie wydawać około 100 mld zł i wygenerować 11 GW mocy zainstalowanej z offshore do 2040 r., wykorzystać potencjał rodzimych firm i przedsiębiorców oraz tworzyć nowe miejsca pracy w kraju. Wskazywał, że olbrzymi postęp w tej dziedzinie to szansa dla krajowych firm na co najmniej 50 proc. udział w tym projekcie. To również miejsca pracy dla prawie 80 tysięcy osób.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślił, że Polska jest dobrze przygotowana do procesu transformacji energetycznej. „Podjęliśmy działania w zakresie procesów inwestycyjnych – skupiliśmy się na przygotowaniu dobrego prawa, które zostało dobrze  odebrane przez wszystkich interesariuszy – mówił minister Zyska. – Przygotowaliśmy partnerstwo dla rozwoju energetyki wiatrowej, które skupia ponad 150 interesariuszy. Ponad 100 polskich firm pracuje na rzecz światowego łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej” – dodał minister.

Zwrócił też uwagę, że według ekspertów do 2050 potencjał mocy zainstalowanej na farmach wiatrowych może wzrosnąć prawie trzykrotnie, osiągając 28 gigawatów i stanowić nawet 50 proc. produkowanej energii. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zwrócił uwagę na ogromne wyzwania dla polskiej gospodarki, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna. Dla administracji rządowej tym wyzwaniem będzie przygotowanie legislacji i systemu wsparcia.

„Planując inwestycje w morskie farmy wiatrowe stawiamy za główny cel, aby z tej wielkiej szansy skorzystało jak najwięcej polskich firm. PGE Polska Grupa Energetyczna będzie organizowała w najbliższym czasie koleje spotkanie z potencjalnymi wykonawcami. Przedstawimy plan i harmonogram naszych postępowań, które będziemy realizowali w ramach inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Zachęcam polskich przedsiębiorców, aby startowali w tych przetargach. My jako PGE zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby umożliwić im pozyskanie niezbędnej wiedzy, tak aby polskie firmy mogły złożyć najatrakcyjniejsze oferty”.

Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei zapowiedział, że Grupa Enea jest na drodze transformacji aktywów wytwórczych w kierunku zeroemisyjnym, a swoją przyszłość i rozwój wiąże przede wszystkim z odnawialnymi źródłami energii. Podkreślił ambitne plany w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a także prace nad nową Strategią Grupy Enea, która w jeszcze większym stopniu będzie podkreślała rosnące znaczenie OZE dla przyszłości sektora energetycznego.

Wszyscy uczestnicy panelu podkreślili, że przygotowanie dobrego prawodawstwa jest szansą na rozwój sektora offshore. Zmiana sposobu produkcji energii na tzw. zieloną stanowi ogromną szansę rozwoju dla polskich przedsiębiorców. Pytania o jej wykorzystanie, ale również o narzędzia, jakie agencje rządowe mają do dyspozycji, aby wspierać rozwój polskich przedsiębiorców, były tematem drugiego panelu podczas Forum 590.

Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mówił, że to co jest potrzebne polskim przedsiębiorcom, to posiadanie własnych technologii i know-how, które mogłyby zostać wykorzystane do konkurowania z zagranicznymi podmiotami. Podkreślał, że NCBiR uruchamia programy, dające możliwość finansowania badań i rozwoju nowych technologii m.in. w obszarze offshore.

Przedstawiciele firm prywatnych, Łukasz Porzuczek – prezes Grupy GeoFusion oraz Henryk Spierewka – prezes zarządu Elbud Katowice zwrócili uwagę na to, że polskie firmy potrzebują nie tylko przyjaznego otoczenia prawnego, biznesowego, finansowego, ale przede zabezpieczenia swoich interesów poprzez najważniejsze instytucje rządowe, bo kompetencje już mają. Wyścig o zyski z offshore na polskim Bałtyku już się rozpoczął. Czy będziemy potrafili wykorzystać tę szansę dla rozwoju polskiej gospodarki? Czy skorzystają na tym polskie firmy? Na te odpowiedzi będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Źródło informacji: Biuro prasowe Kongres 590

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here