Dotacja Ministerstwa Zdrowia w wysokości 32,6 mln zł pozwoli na rozwój Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej w odrestaurowanym zabytkowym pałacu w Lublinie. Symboliczny czek na ten cel przekazany został 13 września dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1. W nowej siedzibie Centrum rozpocznie działalność w 2022 roku. Inwestycja pozwoli na podwojenie liczby leczonych tu pacjentów.
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przypomniał, że Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej powstało w 2019 r. „Wtedy pokazało, że jest najwyższej referencyjności ośrodkiem w województwie, myślę, że również wiodącym w tej części Europy” – powiedział.
„Z jednej strony dobro pacjenta, dostępność i nowe terapie, ale z drugiej, to obszar, w który chcemy inwestować – w naukę, terapie eksperymentalne, badania kliniczne. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do wzmożonej aktywności w zakresie pozyskiwania grantów. Centrum to ogromne pole do kształcenia przyszłych lekarzy, studentów, kształcenia podyplomowego. Całkiem inne możliwości i nowoczesna infrastruktura do prowadzenia zajęć dydaktycznych” – dodał Gadomski.
Dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Beata Gawelska poinformowała, że ok. 20 mln zł z przyznanej dotacji zostanie przeznaczone na remont i adaptację do nowych potrzeb zabytkowej siedziby kliniki okulistycznej przy ul. Chmielnej, gdzie będą m.in. dwie sale operacyjne. Pozostała część dotacji wykorzystana zostanie na zakup najnowocześniejszego sprzętu. Ośrodek będzie koncentrował się na zabiegach jednego dnia i opiece ambulatoryjnej.
Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie prof. Robert Rejdak powiedział, że inwestycja ma być zakończona w pierwszej połowie przyszłego roku. Poinformował, że będą tu prowadzone m.in programy lekowe w zakresie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem oraz cukrzycowego obrzęku plamki, badania kliniczne nad nowymi lekami i terapiami, badania chorób rzadkich oczu o tle genetycznym, które dotykają plamki żółtej. Tu będzie miał też swoją siedzibę ośrodek kierujący badaniami przesiewowymi krótkowzroczności uczniów.
„Zakupione zostaną najnowsze technologicznie mikroskopy, sprzęt do wizualizacji, do przeprowadzania skomplikowanych operacji okulistycznych, w tym operacji na siatkówce, operacji zaćmy, przeciwjaskrowych. To będzie najwyższy standard światowy” – powiedział Rejdak i dodał astąpi co najmniej podwojenie liczby zabiegów. W programach lekowych w tej chwili miesięcznie leczymy około 400 pacjentów, po remoncie będzie to ponad tysiąc” – dodał Rejdak. (PAP)