Minister cyfryzacji o pracy w resorcie

324

Cyberbezpieczeństwo jest zbiorem praktyk i technologii, które mają na celu ochronę systemów komputerowych, sieci i danych przed nieuprawnionym dostępem, atakami i szkodami. Obejmuje ochronę poufności, integralności i dostępności informacji w środowisku cybernetycznym.

Od ataku Rosji na Ukrainę Polska jest narażona na nieustanne cyberataki. Musimy się zabezpieczać przez nimi legislacyjnie oraz pod względem obsługi technicznej.  Rząd Prawa i Sprawiedliwości przez cztery lata nie potrafił przygotować prawa, które będzie skutecznie wychodziło naprzeciw temu, co dzisiaj jest najważniejsze – tarczy cybernetycznej. Przygotowali 17 wersji ustawy o krajowym systemie cyberbezpiecześntwa, nie spełniających oczekiwań.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Rząd w którym jest Lewica, w wciągu czterech miesięcy przygotował projekt ustawy, który buduje prawdziwą cybernetyczną tarczę i jednocześnie zapewni, że obywatele będą czuli się bezpiecznie. Ustawa wchodzi w tryb konsultacji.  Realizujemy to, co obiecywaliśmy, bezpieczne usługi cyfrowe i aplikacje. Modernizujemy usługę e-obywatel i zapewniamy w niej nowe usługi, które mają podnieść komfort życia. Będziemy wdrażać elektroniczne zarządzanie dokumentami w wielu urzędach.  Realizujemy konkretne programy: 1,5 mld zł na cyberbezpieczny samorząd. Te środki trafią do 2.500 tysiąca gmin i powiatów, bo są im bardzo potrzebne. Zostaną wykorzystane na infrastrukturę sieciową, audyty, szkolenia, na podnoszenie higieny cyfrowej oraz na transformację cyfrową. To wszystko ma nam zapewnić bezpieczeństwo. 

Na koniec nie mniej ważna sprawa – prawo komunikacji elektronicznej, obiecywaliśmy, że wyrzucimy z ustaw takie przepisy jak np. lex pilot, aby nikt nam nie sterował pilotem w domu i mówił, jakie kanały mamy oglądać. To również większe opłaty dla telecomów oraz dojście do standardów Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here