MŁODZI INNOWATORZY 2020

1000

Rozwój kreatywności i zaradności wśród młodzieży oraz umiejętności pracy w zespole to najważniejsze założenia Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator”.  Z uwagi na pandemię Covid-19 dopiero 25 września br. podsumowano w Warszawskim Domu Technika NOT ubiegłoroczną edycję. W roku szkolnym 2019/2020 została przeprowadzona XIII edycja tego konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych, licealnych i techników. Honorowy Patronat nad Konkursem sprawowali wspólnie Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rozwoju.

Celem Konkursu organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Towarzystwem Kultury i Historii Techniki jest kształcenie umiejętności wykorzystywania posiadanej wiedzy w praktyce; rozwój pomysłowości i zaradności oraz wiary we własne możliwości, nieodzownej w dorosłym życiu w momencie konieczności przekwalifikowania się; wyczulenie na potrzeby rynku (nowe produkty, usługi) oraz zdobywanie umiejętności pracy w zespole.

Jury wysoko oceniło prace wykonane przez uczniów pod względem pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania przygotowanej dokumentacji i projektu oraz umiejętności pracy w zespole.

Zwycięzcami XIII edycji Konkursu o tytuł Młodego Innowatora zostali:

W kategorii szkoła podstawowa

Zespół w składzie: Jakub Kołaciński, Arkadiusz Książek, Izabela Książek, Julia Czajkowska i Bartosz Kołaciński z ZSP im. Szarych Szeregów w Tarczynie za projekt „Bezpieczne przejście dla pieszych na wielopasmowych drogach – świetlne pasy”, przygotowany pod kierunkiem mgr Katarzyny Maszczyk

W kategorii liceum ogólnokształcące

I miejsce zdobył – laureat Młodego Innowatora po raz czwarty – Marek Rauchfleisz z Uniwersyteckiego LO w Toruniu za projekt „Specjalistyczny dron do badań troposferycznego ozonu z precyzyjnym pozycjonowaniem i bezprzewodową transmisją danych” – opiekun mgr Mariusz Kamiński.

Nagroda Specjalna

Prezes FSNT-NOT przyznała także Nagrodę Specjalną, którą otrzymał Mike Ryan z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni za projekt „BST med-bionic sorgical thread for medical applications”, przygotowany pod kierunkiem mgr Anny Rzepy

Tradycyjnie już Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWIR) przyznało też swoje wyróżnienia 5 młodym innowatorom.

Opracował: Janusz M. Kowalski, FSNT-NOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here