MNiSW podjęło działania na rzecz zmiany ustawy o instytutach badawczych

181

Podjęliśmy działania na rzecz zmiany ustawy o instytutach badawczych, która ma umożliwić resortom wiodącym przeznaczanie dotacji na zwiększenie zarobków pracowników instytutów – powiedział wiceminister nauki Andrzej Szeptycki w Puławach.

Wiceminister Szeptycki podczas konferencji prasowej w Puławach przyznał, że mieszący się w tym mieście Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny (PIWet) od dawna borykają się „z bardzo niskim finansowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o pensje dla pracowników”.

„W tym zakresie podjęliśmy działania na rzecz zmiany ustawy o instytutach badawczych, która ma umożliwić resortom wiodącym – czyli w tym przypadku Ministerstwu Rolnictwa – nie tylko przeznaczanie na rzecz tych instytutów dotacji celowych, czyli na określone działania, ale również przeznaczanie dotacji podmiotowych, która mogłaby być bezpośrednio przeznaczona na chociażby zwiększenie zarobków” – wyjaśnił Szeptycki.

Jak stwierdził, jego ministerstwo w dialogu z PIWet zdiagnozowało problemy z zarządzaniem instytutami. „Również w tym zakresie, w ramach szerszych zmian ustawowych planowanych przez ministerstwo, będziemy mieć te postulaty środowiska na uwadze” – powiedział wiceminister.

Szeptycki zwrócił uwagę na potrzebę zmian ustawowych, które – jak podał – pozwolą na „lepsze funkcjonowanie, na sprawniejsze, lepsze jakościowo zarządzanie tymi instytutami”. „Na ten temat również podjęliśmy dialog – zwłaszcza z instytutem weterynarii – i stosowne zmiany będziemy w resorcie dyskutować, a następnie prawdopodobnie procedować” – zapowiedział.

Zapytany przez media Szeptycki stwierdził, że proces legislacyjny jest w toku i nie podał terminu zakończenia prac. Zauważył, że MNiSW przeznacza pewne środki na IUNG i PIWet i częściowo je nadzoruje, natomiast „gros finansowania idzie przez odpowiedni resort, czyli przez Ministerstwo Rolnictwa”. „Problem polega na tym, że przez ostatnie lata, w istniejącym stanie prawnym Ministerstwo Rolnictwa mogło tylko dotować określone działania, to była dotacja celowa” – wyjaśnił wiceminister.

„Mamy w Polsce kilkadziesiąt instytutów badawczych, podległych różnym ministerstwom, i to jest kategoria trochę niezaopiekowana, dlatego że one są pomiędzy światem nauki a praktyki. Planowane zmiany mają umożliwić im lepsze, sprawniejsze funkcjonowanie pomiędzy tymi dwoma środowiskami” – wskazał wiceminister.

Pracownica PIWet Mirosława Kmiecik przyznała podczas konferencji, że sytuacja pracowników instytutów jest bardzo trudna. „W tej chwili 70 proc. pracowników (PIWet) zarabia minimalną krajową” – powiedziała.

Po konferencji wiceminister spotkał się z pracownikami i dyrekcją czterech instytutów badawczych funkcjonujących w Puławach: Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, Zakładu Pszczelnictwa i Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, który podlega Sieci Badawczej Łukasiewicz. Mówił o aktualnych działaniach, planach ministerstwa i zapewnił, że potrzeby instytutów są mu znane. (PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here