Mobilna izolatka polskich konstruktorów już działa w szpitalach

2229

Naukowcy Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z Fundacją uczelni stworzyli i wyprodukowali mobilną izolatkę dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Dziesięć izolatek już chroni lekarzy w polskich szpitalach. Projekt powstał przy ścisłej współpracy z lekarzami i personelem medycznym w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.

W UKSW powstał projekt skutecznej i mobilnej izolatki, która z jednej strony chroni pracowników służby zdrowia, z drugiej umożliwia swobodny dostęp do pacjentów. Projekt powstał przy ścisłej współpracy z lekarzami i personelem medycznym w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii od tygodnia działają już pierwsze mobilne izolatki. Istnieją plany, aby poszerzyć zastosowanie zaprojektowanych osłon również do sal operacyjnych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Osłona zainstalowana w mobilnej izolatce ma zastosowanie dla pacjentów zaintubowanych, wentylowanych nieinwazyjnie i na oddechu własnym. W szczególności można z niej korzystać również na sali operacyjnej (m.in. przy intubacji lub zabiegu na oddechu własnym w znieczuleniu regionalnym), w trakcie transportu wewnątrzszpitalnego, na oddziałach szpitalnych, w trakcie diagnostyki (np. RTG, USG) wykonywanej na łóżku pacjenta.

Dzięki prostej konstrukcji możliwy jest jej szybki demontaż, odkażenie i zamontowanie dla kolejnego pacjenta. Konstrukcja umożliwia ponadto zamocowane urządzenia telekomunikacyjnego dla pacjenta sprzężonego z urządzeniem telekomunikacyjnym personelu medycznego, który umożliwia kontakt z nim lekarza podczas badania oraz monitorowanie jego stanu zdrowia. Połączenie tabletu z termometrem bezdotykowym umożliwia okresowy pomiar temperatury bez zbliżania się pracowników opieki do pacjenta.

Planowany jest zakup większej liczby izolatek, w które zaopatrywane będą najbardziej potrzebujące placówki medyczne w Polsce. Więcej informacji zamieszczonych jest na stronie UKSW, gdzie podano również nr konta, na które można wpłacać pieniądze przeznaczone na realizacje tych inwestycji, umożliwiających skuteczniejszą walkę z koronawirusem.   (inf)

https://uksw.edu.pl/pl/uniwersytet/uczelnia-dzis/aktualnosci/2129-mobilna-izolatka-w-polskich-szpitalach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here