Moc zainstalowana w fotowoltaice

807

Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającym się obszarem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych na początku października moc instalacji PV sięgnęła niemal 2,7 GW. To o 166 proc. więcej niż przed rokiem. Wpływ na to miał przede wszystkim znaczny wzrost przydomowych instalacji dotowanych w ramach rządowego programu „Mój prąd”. Jego budżet w wysokości 1,1 mld zł już się wyczerpał. Program ma być kontynuowany w 2021 r., choć w zmienionej formie.

Według szacunków ekspertów Instytutu Energetyki Odnawialnej obecnie moc zainstalowana w fotowoltaice przekroczyła już 3 GW, a w 2025 r. może osiągnąć nawet 9,6 GW. W tym roku polskie firmy oferujące produkty dla fotowoltaiki połączyły siły i wspólnie rozmawiają o wypracowaniu rozwiązań na rzecz rozwoju krajowego przemysłu urządzeń PV. Rozmawiają na ten temat z polskim rządem.

Popularność fotowoltaiki rośnie na całym świecie. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) wyliczyła, że w 2019 r. w globalnej branży OZE pracowało już 11,5 mln osób. Liderem jest energetyka słoneczna, która daje 3,8 mln miejsc pracy. Aż 63 proc. wszystkich etatów zlokalizowanych jest w Azji.  (rp.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here