Kierowcy korzystają już z Mostu Południowego na Mierzei Wiślanej

1189

Otwarcie nowego mostu  z początkiem wakacji usprawni  znacznie ruch turystyczny na Mierzei Wiślanej. Kierowcy mogą z niego korzystać, jadąc drogą 501 od Stegny do Krynicy Morskiej. Przejeżdżając po nowym moście, mają okazję zobaczyć z bliska postęp prac na budowie kanału. Most Południowy jest jednym z dwóch mostów obrotowych zaplanowanych do wykonania w ramach prac przy realizacji drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Jest to jeden z najdłuższych tego typu obiektów w Polsce. Jego długość to ponad 60 metrów, a masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą wynosi ok. 560 ton.

– Otwarcie Mostu Południowego to dowód na to, że prace na Mierzei Wiślanej przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Postęp prac widoczny jest również przy budowie Mostu Północnego, gdzie wykonano większość robót konstrukcyjnych. Dzięki tym obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając, aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek, co z pewnością przyczyni się do większego komfortu podróży – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Most Południowy posiada dwa przęsła, obraca się na podporze z łożyskiem soczewkowym, a każdy z siłowników obrotu mostu waży 4 tony. Most Południowy wyważono na podstawie specjalnej procedury, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, z uwzględnieniem ciężaru nawierzchni na jezdniach i chodnikach.

Dzięki bliźniaczym mostom Południowym i Północnym, ruch samochodów w momencie uruchomienia kanału żeglugowego będzie odbywał się płynnie. Między przeprawami znajduje się kapitanat Nowy Świat, z którego automatycznie odwodzone będą mosty.

W Nowym Świecie koło Kątów Rybackich na Mierzei Wiślanej trwa budowa kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Kanał na skrócić obecną drogę wodną z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, która wiedzie teraz przez cieśninę pilawską. (iw)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here