Mroczna woń pachnidła

2006

Czy kiedykolwiek złapałeś ulotny zapach, który natychmiast przywrócił Ci dawno utracone wspomnienie z minionych lat? Pachnidło to opowieść o ludzkiej naturze w jej niespotykanym wcieleniu i najwznioślejszej woni z mroczną fabułą. Zmusza czytelnika do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób postrzegamy świat i co wpływa na nasze wybory.

Patrick Süskind to niemiecki pisarz, jego najgłośniejsza powieść to Pachnidło opublikowane, w 1985 roku. Książka szybko zyskała światową sławę w świecie literackim, w 1987 roku otrzymała nagrodę World Fantasy Award, natomiast w 2006 roku została zekranizowana przez Toma Tykwera.

Głównym bohaterem jest Jan Baptysta Grenouille, jest to postać fascynująca, a jednocześnie odrażająca. Bohater został osierocony jako niemowlę. U otaczających go osób budzi lęk ponieważ w ogóle nie pachnie. Mężczyzna rzeczywiście żyje jak pasożyt, biorąc od ludzi wszystko, czego potrzebuje.

Celem Grenouille jest przetrwanie, nauka i wchłanianie jak największej liczby zapachów. Obdarzony genialnym węchem Jean-Baptiste Grenouille pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie. Potrafi zidentyfikować każdą osobę lub przedmiot za pomocą samego węchu i zachować je w pamięci na zawsze. Jako młody chłopak napotyka nieodparty zapach, który doprowadza go do mrocznych działań.

Według mnie to naprawdę niezwykle interesująca opowieść, którą warto przeczytać, ponieważ z pewnością skłoni wszystkich do refleksji nad znaczeniem zapachów w naszym życiu. Książka o węchu mogłaby być nudna, gdyby nie doskonały sposób, w jaki została napisana, język jest piękny, a jego opisy sprawiają, że możemy poczuć zapach esencji na stronie. Postaci są również opisywane przede wszystkim przez zmysł węchu, co ukazuje to nam w jaki sposób główny bohater widzi świat, a sam język pomaga się wczuć w całą historię.

Po książkę sięgnęłam już jakiś czas temu, nie jest, ona podobna do niczego co czytałam, wcześniej. Magia powieści tkwi w przesadnym wpływie zapachu i niezwykłym darze Grenouille, o którym w głębi serca wiemy, że jest niemożliwy. Obsesyjna chęć stworzenia najpiękniejszego zapachu prowadzi bohatera powieści do zbrodni.  Jest dziś jednym z najsławniejszych seryjnych morderców na świecie. Dzieło Patricka Süskinda od lat 80. minionego stulecia nadal bije rekordy popularności. Z wielu powodów warto sięgnąć po tę niezwykłą lekturę.

Sylwia Rogala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here