Lubelski oddział Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (EASASO) rozwija działalność edukacyjną i przyciąga lekarzy doskonałymi szkoleniami. W tym roku pod szyldem szkoły odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia dla okulistów z całego świata – kurs Medical Retina w Lublinie oraz ESASO Retina Academy w Warszawie. (Na zdjęciu m.in. współtwórcy ESASO, którzy swoją wiedzą dzielą się z polskimi okulistami)
Polski oddział ESASO zainaugurował swoją działalność zjazdem w listopadzie 2017 roku. Następnie pod szyldem prestiżowej szkoły odbyła się cała seria wydarzeń edukacyjnych – w tym kurs chirurgii ciała szklistego i siatkówki oraz jesienią ubiegłego roku ESASO Retina Academy w Warszawie. Ponadto w Lublinie cały czas uczą się polscy chirurdzy – biorą udział w wykładach, pracują w wet labie, operują na symulatorach. Cyklicznie co miesiąc wymienia się skład kursantów – jednorazowo przyjeżdża po 3 – 4 lekarzy.
– Szkolimy również chirurgów zza granicy. Odwiedzali nas lekarze ze Szwajcarii, Włoch, Grecji czy Emiratów Arabskich. W czerwcu odbędzie się kolejna kwalifikacja kandydatów w głównej siedzibie ESASO w Lugano w Szwajcarii. Podamy wówczas nazwiska lekarzy, którzy wezmą udział w kolejnych szkoleniach – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, przedstawiciel ESASO w Polsce.
Kolejnym istotnym wydarzeniem, które ESASO zaplanowało w Lublinie, jest kurs Medical Retina, który odbędzie się w dniach 30 września – 4 października br. w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tym razem będzie dotyczył przede wszystkim leczenia schorzeń plamki żółtej.
– Swoją wiedzą z kursantami podzielą się wykładowcy z całego świata. Zaproszenie przyjął m.in. prof. Eberhart Zrenner z Uniwersytetu w Tybindze, prof. Maurizio Battaglia Parodi z Mediolanu oraz prof. Anniken Bures z Barcelony. Nie zabraknie również polskich wykładowców – wykłady poprowadzi m.in. dr Anna Matysik-Woźniak z mojej kliniki oraz ja osobiście – opowiada prof. Rejdak.
Kurs zaplanowano dla 30 osób. 25 miejsc zarezerwowano dla polskich lekarzy, zaś 5 dla osób zza granicy. Mimo że lista jest już zamknięta, prof. Rejdak zaznacza, że zainteresowani mogą jeszcze przesłać zgłoszenia, które zostaną rozpatrzone w przypadku zwolnienia miejsc.
Międzynarodowym wydarzeniem na dużo większą skalę będzie ESASO Retina Academy w Warszawie. Zjazd zaplanowana na 15 – 16 listopada.
– Będzie to zjazd dla kilkuset lekarzy z całego świata. Tym razem stawiamy na najnowsze technologie wykorzystywane w chirurgii oka i siatkówki, wykorzystanie technologii 3D, technologii head up. Będziemy mówić też o nowych preparatach, które wchodzą do leczenia schorzeń plamki żółtej takich jak AMD czy DME, zakrzepy żyły środkowej siatkówki czy powikłania wysokiej krótkowzroczności. Mam na myśli preparaty długo działające – np. brolucizumab czy nowe rozwiązania technologiczne służącego do długookresowego uwalniania leków, dzięki którym nie ma konieczności comiesięcznych iniekcji. Na pierwszy dzień zjazdu zaplanowaliśmy również sesję live surgery, która będzie transmitowana z kliniki w Lublinie – zachęca do udziału prof. Rejdak.
Jerzy Dziekoński