Na niebie nie było takiego zjawiska od 794 lat

875

Po raz pierwszy od czasów sprowadzenia krzyżaków do Polski,  zobaczymy dziś wieczorem (21.12) koniunkcję Jowisza z Saturnem. Obie planety zbliżą się na niebie tak blisko, że będą wyglądały niemalże jak jeden obiekt. Obok siebie planety będą widoczne na zachodnim horyzoncie zaledwie przez godzinę po zachodzie Słońca.  Odległość między nimi będzie pięć razy mniejsza od średnicy Księżyca w pełni i dosłownie musną się na niebie. Tak bardzo obie planety nie zbliżyły się do siebie  794 lata temu.

Choć do zbliżeń obu planet na niebie dochodzi średnio raz na 20 lat, to tak blisko jak w tym roku nie były od bardzo dawna. Po raz ostatni obie planety tak bardzo zbliżyły się do siebie 4 marca 1226 roku.  To w tym roku książę Konrad Mazowiecki poprosił Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znany potocznie jako zakon krzyżacki, o pomoc w walce z Prusami. Co z tego wynikło, pamiętamy wszyscy. Wystarczy wspomnieć o bitwie pod Grunwaldem, która nie była jednak końcem wojen polsko-krzyżackich. Te zakończyły się dopiero w drugiej dekadzie XVI wieku.

Od 16 do 25 grudnia odległość między nimi na niebie będzie mniejsza od średnicy Księżyca w pełni, a w samym środku tego okresu, wieczorem 21 grudnia obie planety będą wyglądały jak podwójna planeta. Odległość między nimi będzie mniejsza od 1/5 średnicy Księżyca.

Raz na średnio 20 lat planety zbliżają się do siebie (nie fizycznie, ale na niebie, z perspektywy osoby znajdującej się na Ziemi). Jowisz wyprzedza Saturna i wszystko zaczyna się od nowa. Planety wszak okrążają Słońce w różnym tempie, przez co od czasu do czasu muszą się mijać.

Ile potrzebuje planeta, aby raz okrążyć Słońce?

Merkury – 88 dni;  Wenus – 225 dni;    Ziemia – 365 dni;  Mars – 687 dni;  Jowisz – 12 lat;  Saturn – 29 lat;  Uran – 84 lata;  Neptun – 165 lat;  Pluton – 248 lat

Jowisz i Saturn zbliżą się do siebie ponownie 15 marca 2080 roku, ale nie na taką odległość jak wieczorem 21 grudnia 2020r. Po nich kolejna koniunkcja gazowych olbrzymów pojawi się na niebie dopiero w 2400 r.

Źródło; spidersweb.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here