Nadużycia w sektorze finansowym 2024

184

Nowe metody wyłudzeń środków od klientów instytucji finansowych, sposoby walki z fraudami, koszty ponoszone z tego tytułu i efekty walki z oszustami – to zagadnienia, które są analizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz EY Polska.

Badanie „Nadużycia w sektorze finansowym” to projekt realizowany od 2009 r. przez ZPF oraz EY Polska. W jego ramach badacze zapraszają instytucje finansowe do wypełnienia kwestionariuszy na temat nadużyć i ryzyka fraudów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Uczestnikami badania są m.in. banki, instytucje pożyczkowe, firmy ubezpieczeniowe, leasingowe i faktoringowe. Raport z najnowszej edycji projektu zostanie opublikowany w październiku.

Cyberprzestępczość to coraz większe wyzwanie dla instytucji finansowych

– Raport o nadużyciach w sektorze finansowym daje każdemu uczestnikowi rynku ogromną wiedzę na temat zjawisk, które mogą stwarzać ryzyka dla instytucji finansowych. Badanie realizujemy od kilkunastu lat, a to pozwala na dokładniejszą analizę trendów i prognozowanie tego, na co należy się przygotować – podkreśla Marcin Czugan, prezes ZPF.

Jak wskazuje Mariusz Witalis, partner w EY Polska, jednym z wyraźnych trendów związanych z nadużyciami w instytucjach finansowych jest rosnąca rola nowoczesnych technologii, co sprawia, że z roku na rok coraz większym wyzwaniem staje się cyberprzestępczość.

– Z drugiej strony jednak rozwój technologii jest ogromną szansą dla instytucji finansowych na zwiększenie efektywności działań i przejście od bardziej tradycyjnych zabezpieczeń do zastosowania rozwiązań z obszaru cybersecurity – podkreśla Mariusz Witalis.

Badanie „Nadużycia w sektorze finansowym”. Wnioski z 2023 roku

Autorzy najnowszej edycji badania porównają m.in. skalę największych wyzwań w zakresie nadużyć z wynikami z 2023 r. Wówczas okazało się, że aż dwie trzecie ankietowanych ekspertów z instytucji finansowych ocenia, iż największym wyzwaniem dla rynku jest brak świadomości klientów na temat zagrożeń, na które mogą się natknąć. A właśnie brak wiedzy o tym, jak chronić się przed atakami, zwiększa szanse cyberprzestępców na wyłudzenia, cyberataki i nieautoryzowane transakcje na rachunkach klientów.

Informacje na temat bieżącego badania oraz raport z badania zrealizowanego w 2023 r. są dostępne na stronie: https://zpf.pl/naduzycia-w-sektorze-finansowym/.

Wyniki najnowszej edycji badania „Nadużycia w sektorze finansowym” zostaną zaprezentowane podczas XV Kongresu Antyfraudowego 23 października 2024 r. Organizatorem wydarzenia jest ZPF.

ZPF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here