Nagroda Ambasador Innowacyjności za badania naukowe

989

Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej została uhonorowana przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki nagrodą Ambasador Innowacyjności, a przyznano ją za badania m.in. nad syntezą peptydów – podała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka. Laureatka została wyróżniona za prowadzenie prac naukowych i pionierskich projektów o potencjale aplikacyjnym.

„Zainteresowania naukowe prof. Beaty Kolesińskiej dotyczą projektowania i syntezy peptydów, czyli tych białek, które biorą udział we wszystkich procesach fizjologicznych żywych organizmów” – wyjaśniła Chojnacka. „Głównym celem prac badawczych prowadzonych przez Zespół Chemii i Inżynierii Peptydów i Białek, którym kieruję, jest nie tylko udowodnienie poprawności przyjętych założeń, lecz osiągniecie praktycznych efektów np. w postaci innowacyjnych materiałów, które znajdują zastosowanie głównie w szeroko rozumianej branży medycznej” – tłumaczyła prof. Kolesińska. „Wagę badań podkreśla fakt, że ich pozytywne wyniki mają bardzo często bezpośrednie przełożenie na poprawę jakości życia i zdrowia ludzi” – dodała.

Prof. Kolesińska otrzymała w 2019 roku tytuł Naukowca Przyszłości przyznany w ramach Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju m.in. za innowacyjne materiały hybrydowe do regeneracji tkanek oraz hemostatyczne, resorbowalne opatrunki podwójnego zastosowania.

Kierowane przez prof. Kolesińską laboratorium – co podkreśla rzeczniczka PŁ – jest częścią centrum badań nowych związków aktywnych biologicznie potencjalnie użytecznych w diagnostyce medycznej tworzonego na Wydziale Chemicznym PŁ.

Autor: Hubert Bekrycht

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here