Dokładnie 33 prace od studentów i doktorantów zostały zgłoszone w 17. edycji konkursu VERBA VERITATIS. Kapituła przyznała 10 nagród i wyróżnień. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 15 grudnia 2022 roku podczas Kongresu Instytucji Finansowych w Warszawie.
W KATEGORII PRACE DOKTORSKIE laureatką została dr Justyna Ziobrowska-Sztuczka za pracę – „Gospodarka współdzielenia a kształtowanie się współczesnych stosunków gospodarczych” (praca doktorska obroniona na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu).
W KATEGORII PRACE MAGISTERSKIE zwyciężyła Jadwiga Pisarska za pracę– „Otwarte fundusze inwestycyjne uwzględniające aspekty ESG w Polsce na tle Europy. Oferta, strategie i rozwój segmentu w 2021 roku” (praca magisterska obroniona na Uniwersytecie Warszawskim);
Czy powinniśmy postawić na współdzielenie i zrezygnować z nadmiernego konsumpcjonizmu? Czy instytucje finansowe poważnie podchodzą do problemów środowiskowych? Czy jakość raportów niefinansowych spółek giełdowych ma znaczenie dla inwestorów? Jak znane marki oszukują klientów, stosując greenwashing?
To tylko kilka ważnych pytań, na które odpowiedzi szukali w swoich pracach laureaci konkursu VERBA VERITATIS na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu, zorganizowanego już po raz 17. przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Akademię Leona Koźmińskiego.
VERBA VERITATIS. Już 450 ocenionych prac
– Chcemy zachęcać młode osoby, by zawsze pamiętały o społecznej odpowiedzialności biznesu – tłumaczy Marcin Czugan, prezes ZPF. – Wyraźnie widać, że studenci i doktoranci – którzy już rozpoczęli karierę lub niedługo wejdą na rynek pracy i będą decydować o kształcie polskiej gospodarki – mają świadomość rosnącego znaczenia tych zagadnień. Wiedzą, że uwzględnianie chociażby aspektów środowiskowych nie sprowadza się tylko do deklaracji, ale będzie miało realny wpływ na biznes.
Dodaje, że zainteresowanie konkursem w każdej edycji jest coraz większe, a poziom prac – coraz wyższy. We wszystkich 17 edycjach konkursu zgłoszono już prawie 450 prac studentów i doktorantów z kilkudziesięciu uczelni w Polsce.
Tematyka prac skupia się m.in. na społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), ładzie korporacyjnym i raportowaniu niefinansowym (ESG), różnorodności i inkluzywności, dobrych praktykach na rynku finansowym i przeciwdziałaniu nadużyciom w gospodarce.
W tym roku już po raz drugi przyznano Nagrody Różnorodności dla prac z kategorii Diversity & Inclusion, których pomysłodawcą jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Partnerami głównymi 17. edycji konkursu VERBA VERITATIS są: BEST S.A. oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patronat nad Kategorią Diversity & Inclusion sprawuje Karta Różnorodności koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Lista laureatów dostępna jest na media.zpf.pl