Nagrody za Innowacje w Polityce 2019 rozdane w Berlinie – dziewięć polskich projektów otrzymało certyfikaty finałowe

887

Ponad 550 gości z całej Europy świętowało przyznanie nagród dla laureatów i certyfikatów dla finalistów najlepszych, innowacyjnych rozwiązań w polityce. Spośród ponad 400 nominowanych projektów, jury składające się z 1000 Europejczyków wybrało 80 finalistów, a spośród nich ośmiu zwycięzców w ośmiu kategoriach. Aż dziewięciu polskich przedstawicieli miast i województw otrzymało certyfikaty finalistów. Międzynarodowa gala odbyła się w Tipi w Berlinie pod wspólnym patronatem Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i Prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena.

Od 2017 r. Nagrody za Innowacje w Polityce są przyznawane za zrealizowane, wyjątkowe inicjatywy polityczne – niezależnie od przynależności partyjnej, rangi czy regionu. Celem jest wzmocnienie, inspiracja do dalszego rozwoju demokratycznej polityki.  Ponad 550 gości, w tym parlamentarzystów, burmistrzów i członków rządu z ponad 20 krajów europejskich, spotkało się z twórcami wyróżnionych projektów – od fińskiego miasta, które czerpie zyski z redukcji emisji CO2, lodówkę komunalną z Anglii, która gwarantuje, że będzie się wyrzucać mniej żywności, czy też z radę miejską w Holandii, gdzie obywatele i politycy działają ręka w rękę, po bezpieczne porty i inteligentne miasta w Niemczech. Tym razem rekordowa liczba dziewięciu projektów z Polski dotarła do finału. Uroczystą Galę poprzedziła międzynarodowa konferencja, podczas której wzięło udział ponad 300 osób, które w interaktywnej formie miały okazję zapoznać się z finałowymi projektami i poznać ich autorów. 

W uroczystościach wzięli udział m.in.: Patricia Kahane, współzałożycielka Instytutu Innowacji w Polityce, Michael Müller, p.o. burmistrza Berlina, Dorothee Bär, minister stanu ds. cyfryzacji i inne osobistości. Przemówienie inauguracyjne wygłosiła Hilary Cottam, światowej sławy brytyjska przedsiębiorczyni społeczna. Uroczystości Nagród za Innowacyjność w Polityce 2019 r. odbyła się pod wspólnym patronatem Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i Prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena.

W skład jury weszło ponad 1000 Europejczyków, którzy przyznali punkty w ramach procedury oceny online. Zwycięskie projekty zostały wybrane w ośmiu kategoriach i w tym roku pochodzą one z Bułgarii, Finlandii, Niemiec, Włoch, Litwy, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. W finale nagrodzono certyfikatami dziewięć projektów z Polski pochodzących z: Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego, Rzeszowa, Wrocławia oraz Województwa Małoposkiego i Województwa Zachodniopomorskiego.

Edward Strasser, współzałożyciel i dyrektor generalny Innovation in Politics Institute powiedział: „Dajemy ogólnoeuropejski rozgłos odważnym politykom i ich niezwykłym projektom. W ten sposób umożliwiamy naśladowanie wyjątkowych rozwiązań politycznych w innych krajach. Kilka nagrodzonych projektów w poprzednich latach zostało już zrealizowanych w innych miejscahc w Europie”.

Dziewięć projektów z Polski, które otrzymały certyfikaty finałowe:

Prawa człowieka:

  • CAFFE AKTYWNI, Piotr Borawski, Wiceprezydent Miasta Gdańsk
  • NA TROPIE UPRZEDZEŃ W CZĘSTOCHOWIE, Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Miasta Częstochowa

Dobrobyt: KREATYWNE PRZEMIANY, Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Społeczność lokalna: „WROCŁAW NA JĘZYKACH ŚWIATA” – LEKCJE POLSKIEGO ZA DARMO, Jacek Sutryk, Prezydent Miasta Wrocław

Jakość życia:

  • DOBRE WSPARCIE – SYSTEM LOKALNYCH USŁUG SPOŁECZNYCH, Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
  • MAŁOPOLSKI TELE-ANIOŁ, Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
  • OSTRÓW WIELKOPOLSKI – MIESZKANIA KOMUNALNE W CENTRUM MIASTA JAKO ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY SENIORÓW, Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrów Wielkopolski
  • OSWAJANIE DOROSŁOŚCI, Michał Guć, Wiceprezydent Miasta Gdynia

Społeczeństwo: GRAJ I KODUJ Z MINECRAFTEM, Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here