16 laureatów wyłonionych w XLVIII Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, rozgrywanej w roku szkolnym 2021/2022 wraz ze swoimi opiekunami, wzięło udział 8 czerwca w uroczystości wręczenia dyplomów w Warszawskim Domu Technika NOT. W eliminacjach szkolnych I stopnia uczestniczyło 2279 uczniów reprezentujących 230 szkół licealnych i technicznych. Po kolejnych eliminacjach na szczeblu okręgowym do finału centralnego zakwalifikowało się 16 zwycięzców, po 8 w każdej grupie tematycznej.
OWT jest organizowana od 1974 r. dla uczniów szkół ponadpodstawowych w dwóch grupach tematycznych; elektryczno-mechanicznej i elektryczno-elektronicznej. Zgodnie z regulaminem zawody są trójstopniowe i oceniane punktowo. Stanisław Pańkowski, uczeń II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, którego opiekunem jest Piotr Chomienia, był najlepszy w grupie mechaniczno-budowlanej. Natomiast w grupie elektryczno-elektronicznej tytuł laureata I lokaty zdobył Jakub Halfar, uczeń Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, którego opiekunem jest Jacek Kluba.
– Stanisław Pańkowski jest laureat wszechstronny – podkreślił Janusz Kowalski, członek Komitetu Głównego OWT, który prowadził uroczystą galę. – Oprócz sukcesów w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, jest także laureatem Olimpiady Fizycznej oraz finalistą Olimpiady Matematycznej oraz wielu innych konkursów. Zna 3 języki obce: angielski, niemiecki i rosyjski. Lubi grać na saksofonie, interesuje się fotografią, a także grywa w szachy. Lubi też jeździć na nartach. W przyszłości chce pracować nad komputerami kwantowymi i sztuczną inteligencją.
Imponująca jest również lista sukcesów Jakuba Halfara, laureata w grupie elektryczno-elektronicznej, który interesuje się naukami ścisłymi i przedmiotami technicznymi. Uczestniczył zdalnie w 40 Zjeździe Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Szczecinie, brał udział w 47 Zjeździe Fizyków Polskich w Bydgoszczy. W październiku odbył praktyki zawodowe w Portugalii, gdzie pracował w firmie zajmującej się produkcją lodówek i chłodziarek. W ich trakcie rozwiązywał zadania Olimpiady Wiedzy Technicznej, Matematycznej i Fizycznej. Jako stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci uczestniczył w wielu ciekawych zajęciach, m.in. warsztatach z bioinformatyki oraz atakowania aplikacji internetowych. Stacjonarnie pracował nad teoretycznym modelem oddziaływań kwarków w protonie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a pod koniec maja w warsztatach fizycznych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, gdzie tematem były fraktale. Dzięki nauczycielce fizyki odwiedził krakowski synchrotron Solaris, co było dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć w różnych olimpiadach i konkursach. Otrzymał klika stypendiów w tym Prezesa Rady Ministrów.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, ponieważ zwycięstwo w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej jest dla nich wielkim wyróżnieniem.