Najlepsi z najlepszych

993

Trwa nabór do kolejnej edycji „Najlepszych z najlepszych 4.0.” Wybitnie uzdolnieni studenci będą mogli uzyskać wsparcie finansowe w rozwoju swojej aktywności naukowej w międzynarodowych konkursach, zawodach czy konferencjach. A wszystko to za sprawą projektu „Najlepsi z najlepszych 4.0.” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pieniądze z projektu „Najlepsi z najlepszych 4.0.” wybitni studenci mogą przeznaczyć na zakup drobnej aparatury i materiałów niezbędnych do przygotowania projektu, czy też na warsztaty, szkolenia i spotkania przygotowujące do udziału w międzynarodowych zmaganiach. Środki mogą  być wykorzystane również na związane z konkursami podróże oraz noclegi, opłaty za konkursy i zawody.

O przyznanie środków finansowych w ramach projektu może ubiegać się uczelnia, w której studiuje wybitnie uzdolniony student lub grupa studentów. Muszą oni spełniać następujące warunki: być studentem/studentką studiów I/II stopnia uczelni, która składa wniosek, posiadać udokumentowaną znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2, posiadać pozytywna opinię opiekuna merytorycznego lub opiekuna koła naukowego na temat dotychczasowej aktywności naukowej.Ofertę podpisaną przez osobę upoważnioną do reprezentowania uczelni należy złożyć do 28 czerwca 2019 r. najlepiej w formie dokumentu elektronicznego.

Wartość przewidzianych środków finansowych na realizację zadań w zakresie naboru ofert, w ramach których zostaną sfinansowane wybrane projekty dotyczące studentów lub zespołów studentów wynosi ponad 12 mln złotych. W tym koszt jednego projektu nie może przekroczyć: 80 000,00 zł – w przypadku projektu realizowanego przez jednego studenta, 320 000,00 zł – w przypadku projektu realizowanego przez zespół studentów.

Najlepsi z najlepszych z medalami

 Projekt „Najlepsi z najlepszych” daje szansę młodym ambitnym studentom na prezentację swoich pomysłów na arenie międzynarodowej. Przykładem są osiągnięcia młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Rzeszowskiej, którzy dzięki dofinansowaniu przywieźli 11 medali z prestiżowych międzynarodowych zawodów modeli latających SAE Areo Design West 2019 r. organizowanych w Kalifornii.

Wybitnymi osiągnięciami może pochwalić się również grupa studentów V roku farmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zespół młodych naukowców prezentował wyniki swoich badań podczas międzynarodowych konferencji naukowych: w Hongkongu, Las Vegas i Auckland. W czasie konferencji IAARHIES International Conference on Physical & Life Sciences ICPLS w Auckland w Nowej Zelandii została nagrodzona praca prezentowana przez Annę Stasiłowicz „The impact of different amount of monoclinic and orthorhombic crystalline forms and their combinations with  polymers on apparent solubility of paracetamol”.

Nie można zapomnieć również o studentach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, którzy dzięki dofinansowaniu wzięli udział w konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2018 i zajęli pierwsze miejsce wśród 35 ekip z całego świata!

Laureaci z Rzeszowa triumfują

7-osobowy zespół koła naukowego EUROAVIA Rzeszów przywiózł aż pięć srebrnych medali z prestiżowych międzynarodowych zawodów modeli latających SAE Aero Design West 2019, rozegranych w USA. Koło naukowe EUROAVIA Rzeszów wywalczyło 5 srebrnych medali na zawodach dla modelarzy w Kalifornii, niespełna dwa tygodnie po zdobyciu złotego medalu na marcowych zawodach SAE Aero Design East w Fort Worth, w Teksasie. W tego rodzaju zawodach walczą zaprojektowane modele samolotów, które mają unieść jak największy ciężar. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli drugie miejsca w klasyfikacji generalnej w klasie „regular” oraz w klasie „micro”. Drugie miejsca EUROAVIA Rzeszów wywalczyła także za prezentację techniczną w klasie „regular” i w klasie „micro” oraz za podniesiony ładunek w klasie „regular”.

W zawodach wzięło udział 75 drużyn. W kategorii „micro” najważniejszym kryterium było zbudowanie samolotu mieszczącego się do pudełka o określonych wymiarach (niewiele większego od pudełka po butach) oraz jak największy stosunek masy podniesionego ładunku do masy własnej.

Kategoria „regular” polegała na zbudowaniu samolotu zdolnego przenieść jak największą liczbę piłeczek tenisowych (pasażerów) wraz z dodatkowym obciążeniem (bagażem) w postaci stalowych płytek. Ograniczeniem był limit mocy silnika (1000 wat), dystans do startu (60 metrów) i lądowania (120 metrów) oraz rozpiętość skrzydeł (3.6 metra).

– W przypadku samolotu klasy „micro” po raz kolejny nasza drużyna otrzymała pochwały za pomysłowość i innowacyjność zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Specjaliści oceniający model klasy „regular” również byli pod wrażeniem dokładności wykonania modelu. Tak pozytywny odbiór ze strony jury poskutkował zdobyciem dwóch srebrnych medali za prezentacje w obu klasach – przyznaje Aleksandra Pasich, z EUROAVIA Rzeszów, studentka lotnictwa i kosmonautyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here