Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych

825

W nowym konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, wyłoniono 29 laureatów. Są to najlepsze programy inicjatyw pracowniczych oraz gotowe narzędzia informatyczne, dzięki którym pracownicy mogą zgłaszać pomysły na usprawnienia w swoich przedsiębiorstwach. Konkurs organizowany jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Patronat nad Konkursem sprawuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Konkurs „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych” organizowany był w tym roku po raz pierwszy w historii PARP. Inicjatywa ta miała na celu popularyzację w polskich przedsiębiorstwach idei systematycznego włączania pracowników w działania rozwojowe i innowacyjne w firmie. Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 47 wniosków. W kategorii „Program rozwoju inicjatyw pracowniczych” złożono 37 wniosków, a w kategorii „Rozwiązanie ICT” złożono 10 wniosków.

Wyłonione w konkursie najlepsze przedsięwzięcia i narzędzia otrzymają nagrody finansowe i promocję. Nagrodę finansową o wartości 20 tys. zł otrzymuje każdy z 5 laureatów nagrody głównej. 24 wyróżnionych – nagrody finansowe o wartości 10 tys. zł. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie konkursu.

„Wprowadzone w firmach programy wsparcia inicjatyw pracowniczych przyczyniają się do aktywizacji pracowników, wzrostu zaangażowania i satysfakcji z wykonywanej pracy, wzmacniają odpowiedzialność wśród pracowników. Pracownicy chętnie angażują się w działania związane z programem, ponieważ widzą realne przełożenie ich pomysłów na działanie firmy. Realizowane programy poprzez wprowadzanie usprawnień i nowych rozwiązań oraz poprawę efektywności pracy, wpływają też na wzmocnienie działalności przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19 oraz przyczyniają się do zwiększenia ich odporności na inne kryzysy w przyszłości” – podkreśla Mikołaj Różycki, p. o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W ramach kategorii „Program rozwoju inicjatyw pracowniczych” wyłoniono najlepsze programy w trzech podkategoriach:

„Przedsiębiorcy zatrudniający od 250 pracowników” – „Mój Pomysł” wdrożony w spółce Werner Kenkel. Założeniem programu jest aktywizacja pracowników w zakresie udoskonalania procesów w firmie specjalizującej się w produkcji opakowań z tektury falistej;

„Przedsiębiorcy zatrudniający od 50, ale mniej niż 250 pracowników” – „Program wsparcia inicjatyw pracowniczych TSL Silesia Sp. z o.o. – Krok naprzód” wdrożony w TSL Silesia działającej na rynku usług spedycyjno-celnych;

„Przedsiębiorcy zatrudniający do 50 pracowników” – „Program Inicjatyw Pracowniczych Wymyśl-Ugotuj-Wygraj” wdrożony w firmie Kucharski działającej w obszarze gastronomii i produkcji wyrobów garmażeryjnych. Program powstał podczas pandemii COVID-19, celem dywersyfikacji oferowanych produktów i niwelowania dużych spadków przychodów ze sprzedaży.

W ramach kategorii „Rozwiązanie ICT” wyłoniono najlepsze programy w dwóch podkategoriach: „Przedsiębiorcy funkcjonujący na rynku nie dłużej niż 3 lata” – „Hinter.ai – platformę do rozwijania organizacji (firmy) na podstawie informacji od pracowników” opracowaną przez Hinter.ai Sp. z o.o. Jest to platforma do rozwijania organizacji, dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analizy informacji, sugestii, inicjatyw od pracowników;

„Przedsiębiorcy funkcjonujący na rynku dłużej niż 3 lata” – „PulseBOT – narzędzie monitorujące nastroje pracowników poprzez regularne, zautomatyzowane badanie ich poziomu zadowolenia z pracy” opracowane przez Scalac Sp. z o.o. Nadrzędnym zadaniem PulseBot’a jest monitorowanie nastrojów pracowników.

Źródło informacji: PARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here