Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaktualizował w portalu RAD-on dane dotyczące polskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Aby ułatwić wszystkim korzystanie z nich, OPI PIB wprowadził wiele dodatkowych funkcji. Każdy może teraz w prosty sposób sprawdzić m.in. ile osób studiuje na danym kierunku czy też ilu profesorów wykłada na danej uczelni. To jednak nie wszystko, eksperci OPI PIB przygotowali wiele raportów, które dostępne są za darmo na portalu radon.nauka.gov.pl.
Z opublikowanych analiz wynika, że studia w Polsce cieszą się coraz większą popularnością wśród obcokrajowców. W 2021 roku studiowało prawie 86 tysięcy cudzoziemców, z czego 52 proc. wybrało uczelnie niepubliczne.
RAD-on – wszystko o nauce
RAD-on to nowoczesna platforma informacyjna zawierająca wiarygodne dane. Opracowali ją eksperci z OPI PIB w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji i Nauki (MEiN). Na portalu znaleźć można informacje o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym.
– Cieszę się, że portal RAD-on zyskuje coraz większą popularność. Stale go rozwijamy i wprowadzamy nowe funkcje, dzięki czemu korzystanie z niego jest coraz łatwiejsze. Narzędzie to bardzo dobrze realizuje misję naszego instytutu, dostarczając wszystkim informacje, które są rzetelne i pochodzą ze zweryfikowanych baz danych. Biorąc pod uwagę aktualny problem fake newsów, rola takiego portalu jak RAD-on jest bardzo duża – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).
Narzędzie opracowane przez ekspertów OPI PIB zawiera nie tylko same dane, ale także wiele merytorycznych raportów i analiz. Portal jest systematycznie aktualizowany, aby prezentować jak najbardziej aktualne informacje.
– Nasza platforma oferuje kompleksowe rozwiązania informatyczne, przez co dostęp do danych jest prostszy i szybszy. W tym roku wprowadziliśmy wiele nowych funkcji, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Dane dostępne w portalu RAD-on można filtrować na wiele sposobów, dzięki czemu dostosowane są one do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Warto dodać, że narzędzie OPI PIB umożliwia bezpłatne pobranie i wykorzystywanie zasobów w aplikacjach, bazach danych, programach i usługach informatycznych. Portal posiada REST API, co umożliwia otwarty dostęp do danych – mówi Emil Podwysocki, kierownik Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI PIB.
Więcej na stronie: www.radon.nauka.gov.pl