Najnowszy bolid Formuły E – inauguracja na kongresie Impact mobility rEVolution’18

1691

Inżynierowie Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) przetestowali wiele rozwiązań z zakresu magazynowania energii. Drobiazgowo analizowali tysiące parametrów bolidów pierwszej generacji ścigających się w barwach 10 zespołów rajdowych podczas 36 wyścigów serii ABB FIA Formula E od 2014 roku. W wyniku tych badań powstał ważący blisko tonę pojazd z bateriami dwa razy pojemniejszymi niż w poprzednim modelu. Dzięki temu możliwe jest przejechanie całego dystansu wyścigu bez zmieniania aut, i z silnikiem elektrycznym, który rozpędza go do prędkości 100 km/h w zaledwie 2,8 sekundy.

Po raz pierwszy w Polsce można będzie zobaczyć najnowszy bolid Formuły E. Koncern ABB zaprezentuje go w strefie EXPO międzynarodowego kongresu Impact mobility rEVolution’18, który odbędzie się już 12 i 13 września br. w Katowicach.

Bolid drugiej generacji (Gen 2) przypomina nieco filmowy Batmobil i jest efektem czterech lat intensywnych prac badawczych i projektowych inżynierów z Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). 

W styczniu br. ABB, lider pionierskich technologii, został sponsorem tytularnym pierwszej międzynarodowej serii wyścigowej FIA z udziałem samochodów elektrycznych – „ABB FIA Formula E Championship”. ABB i Formuła E stworzyły przełomowe partnerstwo, którego celem jest rozwój technologii EV na rzecz zrównoważonej przyszłości. Od czasu pierwszych zawodów, które odbyły się w Pekinie we wrześniu 2014 r., Formuła E ugruntowała swoją pozycję lidera wśród międzynarodowych sportów motorowych z udziałem pojazdów elektrycznych. Od 2018 r, ABB angażuje swoją markę, innowacje i wiodące technologie w serie wyścigowe „ABB FIA Formula E Championship”.

Mistrzostwa Formuły E (ABB FIA Formula E Championship) to seria wyścigów ulicznych FIA (organizacji Fédération Internationale de l’Automobil) z udziałem samochodów elektrycznych i pierwsza na świecie międzynarodowa kategoria sportów motorowych obejmująca samochody jednomiejscowe wyłącznie z napędem elektrycznym. Dzięki Formule E pasjonująca rywalizacja na czterech kółkach przenosi się do największych miast świata. Wyścigi można podziwiać na tle słynnej panoramy Nowego Jorku, Hongkongu, Paryża czy Zurychu. W czwartej edycji serii bierze udział 10 drużyn i 20 kierowców, którzy w walce o tytuł mistrza Formuły E ścigają się w 11 miastach na pięciu kontynentach.

ABB jest partnerem branżowym dla Formuły E. Firma posiada szerokie kompetencje w dziedzinie elektryfikacji, jest liderem rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych, a także posiada największą na świecie zainstalowaną bazę stacji szybkiego ładowania. Z kolei Formuła E pełni rolę platformy, która umożliwia rozwój i badania nad technologiami elektryfikacji oraz cyfryzacji związanymi z elektromobilnością. Pomaga to w dopracowaniu konstrukcji i funkcjonalności pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury, jak również powiązanych z nimi platform cyfrowych. Dzięki połączeniu swoich sił, ABB i Formuła E mają doskonałą okazję, aby przekroczyć dotychczasowe granice elektromobilności.

Dokąd zmierza ekosystem oparty o cyfrową i elektryczną rewolucję w transporcie i motoryzacji? Co obecnie jest na szczycie fali porywających wizji i skrupulatnych prognoz, mających redefiniować najbliższą przyszłość? Jest miejsce, gdzie można zobaczyć cały obraz nadchodzących zmian. To do Katowic, 12-13 września zjadą wszyscy kluczowi gracze z ekosystemu budującego nowe oblicze mobilności. Impact mobility rEVolution’18 to największy w Polsce kongres poświęcony mobilności, przemysłowi transportowemu i zaawansowanym technologiom. 400 firm, 200 start-upów i 150 mówców z całego świata, wśród nich liderzy z takich firm jak ABB, Volkswagen Financial Services, Volkswagen Group Polska, Volvo, Nissan czy Mastercard. Z pewnością nie powinno zabraknąć nazwisk czołowych postaci z polskiej sceny m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Mikołaja Wilda oraz przedstawicieli największych polskich spółek np. PLL LOT, Orlen, JSW, Tauron czy Grupy Azoty. Cel? Nadać rewolucji właściwą dynamikę.

Piotr Sulima

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here