Najpierw fundacja Smart Building, a potem fabryka domów drewnianych

2301

Przekonanie samorządów, przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców do rozwoju prefabrykowanego budownictwa drewnianego i kompozytowego uzależnione jest od preferencyjnego dofinansowania. O perspektywach  utworzenia rządowego programu dla wsparcia takich projektów, a także o międzynarodowej współpracy w dostępie do środków i najlepszych technologii dyskutowali  20 czerwca uczestnicy konferencji International Press Conference Smart Building. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele samorządów, instytucji finansowych, partnerzy grupy kapitałowej Smart Technology oraz przedsiębiorcy z Niemiec, Ukrainy i Słowacji.

„Smart Building – Budownictwo Przyszłości” jest pierwszym w Polsce programem, który został stworzony w odpowiedzi na panujący w Polsce deficyt mieszkaniowy. Dzięki łączeniu światowej klasy liderów z polskimi partnerami powstaje ogromny potencjał do rozwoju prefabrykowanego budownictwa drewnianego w naszym kraju, które jest dużo tańsze od tradycyjnego. Na zakup takiego domu  stać będzie wiele osób, w tym młodzi ludzi, którzy chcą się usamodzielnić.

Koordynator programu Smart Building, dr inż. Jerzy Matraszek przedstawił uczestnikom konferencji jego cele i najważniejsze założenia – Powołujemy fundację Smart Building , która połączy doświadczenie innowacyjnych firm produkcyjnych o wieloletniej tradycji, z możliwościami wykonawczymi i finansowymi.  Będziemy się zajmować certyfikacją technologii i produktów, nadzorem nad jakością materiałów prefabrykowanych  i całym procesem budowania. Kolejnym krokiem będzie budowa fabryki domów drewnianych, wyposażona w ciąg technologiczny, pozwalający na wykonywanie kompozytowych ścian przy wykorzystaniu precyzyjnych obrabiarek, sterowanych numerycznie.

W Niemczech i na Słowacji takie fabryki  działają z niezwykłą skutecznością. Co 7 minut powstaje tam kompozytowa ściana , gotowa do zamontowania w budynku jednorodzinnym lub wielolokalowym. Współpraca z  takimi producentami stwarza okazją do rozwoju drewnianego budownictwa prefabrykowanego w Polsce. W tej technologii można budować nie tylko budynki mieszkalne, ale także obiekty użyteczności publicznej, takie jak m.in. przedszkola czy żłobki.

Jednym z kolejnych  zadań fundacji ma być także powołanie Europejskiego Centrum Drewna, jako jednostki badawczo-naukowej, wspomagającej procesy projektowania oraz tworzenia nowoczesnych materiałów.

Grupa Kapitałowa Smart Technology specjalizująca się w budownictwie prefabrykowanych domów drewnianych liczy na zainteresowanie tą technologię samorządowców na terenie całego kraju.

 

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here