Najtańsza w nabyciu, najdroższa w działaniu, czyli muzyka lekiem na stres

1411

Muzyka jest jedną z najstarszych form wyrazu artystycznego, dziedziną sztuk pięknych, która za pomocą specjalnie ułożonych dźwięków wpływa na psychikę człowieka. Ludzie wciąż zdają się bagatelizować znaczenie muzyki w naszym życiu codziennym. Jak się jednak okazuje zbiór zharmonizowanych melodii może wpływać na człowieka w bardzo pozytywny sposób.

Niepodważalnym jest fakt, że muzyka od pokoleń towarzyszy ludzkości, a jej znaczenie i wykorzystywanie wraz z rozwojem cywilizacji zaczęło przyjmować inny charakter. Jednak już w starożytnym Rzymie oraz Grecji muzyka towarzyszyła najważniejszym uroczystościom. Dźwięki zwiastowały wydarzenia koronacyjne, a nawet żałobne. Zbiór instrumentów oraz słów odpowiednio ułożonych w zharmonizowaną całość wprowadzał ludzi w konkretny nastrój związany z wydarzeniami w kraju i na świecie, dawał im poczucie bezpieczeństwa lub nadchodzącego zagrożenia.

Starożytność była nie tylko ważnym czasem dla rozwoju muzyki, jako formy sztuki i wyrazu artystycznego, był to też jeden z najważniejszych etapów rozpoczynających dogłębne badanie psychiki oraz natury ludzkiego umysłu. To właśnie w starożytnej Grecji Hipokrates zaczął mówić o niepokoju, nad którym człowiek nie może zapanować.

Możemy sobie nie zdawać obecnie sprawy z tego, jak znaczące działanie muzyka może mieć na nasz umysł, na nasze problemy oraz nachodzące stany lękowe. Dla niektórych ludzi włączenie swojej ulubionej piosenki nie jest jedynie odruchowym procesem, jest czymś w rodzaju domowej terapii, która wprowadza człowieka w stan euforii wraz z pierwszymi dźwiękami jego ulubionego utworu. Potwierdzone naukowo tezy wykazują, że konkretne dźwięki oddziałują na ludzki mózg w sposób redukujący wydzielanie się kortykotropiny oraz kortyzolu, czyli hormonów odpowiadających za powstawanie reakcji stresu.

MindLab International w Wielkiej Brytanii przygotowało badanie, które miało wykazać jaki utwór w najskuteczniejszy sposób wpływa na redukcję stresu. Wszyscy badani zostali poddani zadaniu rozwiązania trudnych zagadek, a przez cały czas trwania procesu puszczano im w tle konkretne utwory. Badano tętno, ciśnienie krwi, tempo oddechu oraz aktywność mózgu. Eksperyment w jasny sposób wykazał, że utwór “Weightless” stworzony przez Marconi Union w najskuteczniejszy sposób redukuje wytwarzanie kortyzolu odpowiadającego za pobudzanie stresu w mózgu człowieka. Aż o 65 proc. symptomy lęku wśród badanych zostały obniżone.

Testy wykonane przez MindLab International klarownie wykazały, że muzyka może nie tylko służyć człowieku do rozrywki, ale może też mieć znaczący wpływ na nasz stres, a nawet stany lękowe.

Autor: Mateusz Zalewski, student dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here