Największa dla mediów konferencja o nowościach w medycynie „Polka w Europie” zakończona sukcesem

1040

Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Litewski Uniwersytet Medyczny w Kownie gościły od 22 do 24 września ok. stu uczestników XVIII Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia.  Wybitni uczeni, eksperci i praktycy podzielili się z przedstawicielami krajowych mediów ogromną dawką wiedzy  dotyczącej przełomowych metod diagnozowania i leczenia chorób cywilizacyjnych, immunologicznych, przewlekłych i rzadkich. Prezentacje i wykłady nawiązywały tematycznie do motta tegorocznej  edycji  „W trosce o zdrowie rodziny  – nowoczesność w medycynie”.

Wykład inauguracyjny o współpracy organizacji pozarządowej, uczelni medycznej i rządu dla budowania systemu opieki zdrowotnej na przykładzie troski o chorych w śpiączce wygłosił w Centrum Symulacji Medycznej  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. dr hab. n.med. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.  Zespól prof. Maksymowicza, który był  wcześniej kierownikiem Katedry Neurologii i Neurochirurgii, a także prorektorem ds. Collegium Medicum na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim prowadził badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, m.in. stwardnienia zanikowego bocznego i stwardnienia rozsianego. W przypadku tej pierwszej choroby sukcesem było uzyskanie poprawy u 7 z 11 pacjentów. Ponadto wraz z profesorem Isao Moritą wszczepił 16 pacjentom w stanie minimalnej świadomości stymulatory, dzięki którym u trójki z nich udało się przywrócić świadomość.

Do terapii pacjentów w śpiączce, którzy przebywają w olsztyńskiej  klinice „Budzik dla dorosłych” nawiązywał też dr n.med. Łukasz Grabarczyk.  W kolejnym wykładzie wyjaśniał jak można oszukiwać mózg osób chorych  na Parkinsona i Alzheimera dzięki jego stymulacji prądem. Efekty tej metody są zdumiewające. Pod wpływem takiej stymulacji poprawia się znacznie jakość życia takich pacjentów.

Dziekan Wydziału Lekarskiego olsztyńskiego uniwersytetu prof. dr hab. n.med. Andrzej Rynkiewicz przedstawił najnowsze dokonania światowej i europejskiej kardiologii. W swoim wystąpieniu podkreślił, że częściej na schorzenia sercowo-naczyniowe chorują obecnie kobiety. To jest  aż 56 proc. wszystkich pacjentów  Aby tym chorobom skutecznie zapobiegać, trzeba szczególną uwagę skoncentrować na różnych metodach diagnostycznych, które wychwycą objawy chorób sercowych na wczesnym etapie, żeby nie narażać pacjentów na utratę życia.

O systemie opieki zdrowotnej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wypowiadali się gospodarze regionu i miasta. Zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszczuk zwracała uwagę na konieczność stosowania szczepień ochronnych nie tylko dla dzieci, ale także dla seniorów. Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko mówił o zagrożeniach chorobami pasożytniczymi u dzieci i wskazywał na profilaktykę i metody  zapobiegania niebezpiecznym patogenom.

Kolejne wykłady poświęcone były terapiom nowotworowym, rehabilitacji dzieci i młodzieży z wadami postawy, walce z bólem, w tym migrenowym,  hipercholesterolemii, nowoczesnym metodom diagnozowania cukrzycy,  a także wielu innym przełomowym terapiom diagnostycznym i leczniczym.

Kilkadziesiąt godzin wykładów podczas jednej tylko konferencji „Polka w Europie” daje efekt uczestniczenia w kilkunastu konferencjach prasowych i sympozjach, co w normalnych warunkach zajęłoby wiele miesięcy.

Niezwykle interesujące były także prezentacje na Litewskim Uniwersytecie Nauk Medycznych w Kownie, który wkrótce będzie świętował stulecie istnienia. Uczelnia jest największym centrum naukowym w tej na Litwie i jednym z czołowych ośrodków w Europie. Prowadzi intensywną współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w zakresie badań i edukacji w dziedzinie epidemiologii i prewencji chorób układu krążenia i innych przewlekłych chorób niezakaźnych. Również pod jej kontrolą udziela świadczeń medycznych dla wszystkich mieszkańców Litwy i realizuje działania badawcze w zakresie neurochirurgii, kardiochirurgii , chirurgii urazowej, mikrochirurgii, chorób zakaźnych, pulmonologii, endokrynologii.

Uniwersytet kształci studentów na 7 wydziałach, w tym m.in. na : Lekarskim, Stomatologicznym, Farmaceutycznym, Pielęgniarskim i Zdrowia Publicznego oraz od niedawna na uruchomionym Wydziale Medycyny Stylu Życia, który jest pierwszym takim kierunkiem w Europie. W obrębie Uniwersytetu wydzielone są 4 instytuty naukowe: Kardiologii, Badań Biomedycznych, Endokrynologii i Fizjoterapii oraz Rehabilitacji.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Uniwersytet realizuje i realizował liczne projekty w ramach kilku programów Unii Europejskiej. Intensywnie współpracuje również z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w zakresie działalności badawczej.

Zwieńczeniem pobytu na Litwie była wizyta w nowoczesnym kompleksie sanatoryjnym EGLÉ w Birsztanach nad Niemnem.  Sanatorium znajduje się w kurorcie słynącym ze źródeł wód mineralnych oraz czarnego i białego błota leczniczego. Kompleks składa się z czterech połączonych ze sobą korpusów, dlatego kuracjusze bez wychodzenia na zewnątrz mogą się przemieszczać po całym obiekcie.  Oferta usług  dla gości jest bardzo bogata i obejmuje aż 100 różnych metod i terapii zdrowotnych.  W komfortowym kompleksie może jednocześnie przebywać prawie 750 osób.

Ogólnopolska Konferencja „Polka  i Litwinka w Europie ” organizowana przy współpracy Agencji Reklamowej DEVA jest wspaniałą okazja do pogłębienia wiedzy wśród przedstawicieli prasy ogólnopolskiej i regionalnej oraz stacji radiowych i telewizyjnych z całej Polski. Kilkudniowe spotkanie sprzyja nawiązaniu nowych kontaktów, co owocuje efektywnym dotarciem do opinii publicznej i powoduje wzrost świadomości społecznej w zakresie zdrowia.

Jolanta Czudak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here