QNA Technology jako jedna z kilku firm z całego świata, została zakwalifikowana do ekskluzywnego, tajwańskiego programu inkubacyjnego Garage+ Global Startup. Naukowcy z wrocławskiej spółki rozwijają technologię półprzewodnikowych kropek i tuszów kwantowych. Przed ich kropkami świat stoi otworem. Przynależność do azjatyckiego ekosystemu start-upowego, wspieranego przez tamtejszy przemysł technologiczny, to kolejny krok ku międzynarodowej ekspansji nanotechnologicznej spółki.
Polskie start-upy nie boją się innowacji Tworzą rozwiązania globalnie unikatowe i uniwersalne. Wytrwale poszukują nowych rynków na rozwój swojego produktu i śmiało sięgają po eksport, a wybór do Garage+ Global Startup jest tego najlepszym dowodem.
QNA Technology, spółka powstała w grudniu 2016 r. Specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu oraz modyfikacji powierzchni koloidalnych nanostruktur półprzewodnikowych, tzw. kropek kwantowych. Mimo młodego wieku, należy już do grona globalnych liderów branży.
– Prace QNA Technology skupiają się na wytwarzaniu nanometrycznych rozmiarów kryształów wykonanych z materiałów półprzewodnikowych. Po osiągnięciu odpowiednio małej wielkości, tego rodzaju kryształy potrafią emitować i absorbować światło o różnej barwie w zależności od rozmiaru. Można je postrzegać jako najwyższej jakości barwnik – wyjaśnia WNP.PL dr hab. inż. Artur Podhorodecki, szef (CEO) i współzałożyciel nanotechnologicznej spółki.
Przypomina, że półprzewodnik to materiał powszechnie stosowany w optoelektronice, jak np. krzem. Półprzewodniki są podstawą działania najróżniejszego rodzaju urządzeń, takich jak diody LED (wyświetlacze), panele fotowoltaiczne czy czujniki.
Typowe lite półprzewodniki mają jednak wiele wad. Są dość drogie, mało elastyczne oraz charakteryzują się ograniczonymi parametrami. W QNA pracują nad bardzo małymi kryształkami półprzewodnika, tak małymi jak jedna dziesięciotysięczna średnicy włosa, czyli o pojedynczych nanometrach. (wnp.pl)