Narodowe Centrum Badań Jądrowych nawiązało współpracę badawczą z Mercedesem

363

NOMATEN, agenda badawcza NCBJ, będzie prowadzić badania materiałowe dla spółki Mercedes Benz Manufacturing Poland, zarządzającej fabryką silników i baterii w Jaworze na Dolnym Śląsku.     Thomas Kaiser, dyrektor ds. produkcji i utrzymania ruchu w fabryce, wszedł do Sieci Doradców Przemysłowych NOMATEN, której zadaniem jest rozwijanie i doskonalenie metod współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Fabryka silników i baterii do aut elektrycznych Mercedesa jest w pełni napędzana energią odnawialną.

NOMATEN to centrum doskonałości materiałów dla przemysłu i radiofarmaceutyków, działające w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, współpracujące z francuską agencją atomową CEA i fińskim instytutem VTT. Otrzymało prestiżowe granty KE Horyzont2020 oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Mercedes Benz Manufacturing Poland wybrał Narodowe Centrum Badań Jądrowych jako partnera w badaniach materiałowych dotyczących zużywania się narzędzi do obróbki elementów silników. Ekspertyzę przeprowadzi zespół naukowców działającego w NCBJ Centrum Doskonałości NOMATEN. Wyzwanie technologiczne, które dzięki współpracy z NCBJ i NOMATEN zamierza rozwiązać fabryka w Jaworze, to niejednorodność narzędzi ceramicznych stosowanych do procesu honowania cylindrów, tzn. zbyt szybkiego zużywania się narzędzi i odkładania się w nich niepożądanych pozostałości po obróbce.

Badaniami kierować będą prof. Łukasz Kurpaska, szef grupy badawczej Functional Properties, oraz dr Iwona Jóźwik, szefowa grupy badawczej Materials Characterization. Do przygotowania ekspertyzy zostanie wykorzystana najnowsza infrastruktura zainstalowana w ub. roku w NOMATEN: m.in. dyfraktometr rentgenowski, badający w sposób nieniszczący niektóre właściwości mechaniczne materiału oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce skaningowy mikroskop elektronowy (SEM).

NOMATEN przeprowadzi dla Mercedesa m.in. badania makroskopowe powierzchni elementów ceramicznych przed i po eksploatacji, badania mikrostrukturalne, składu chemicznego i fazowego w wybranych obszarach powierzchni narzędzi, analizę fazową metodą dyfrakcji rentgenowskiej, badania topografii powierzchni elementów ceramicznych oraz badania mechaniczne tych elementów – wylicza prof. Paweł Sobkowicz, dyrektor ds. organizacji działalności naukowej w Centrum Doskonałości NOMATEN.

Thomas Kaiser, dyrektor ds. produkcji i utrzymania ruchu fabryki w Jaworze, wszedł w skład Sieci Doradców Przemysłowych NOMATEN, której zadaniem jest rozwijanie dobrych praktyk związanych ze współpracą firm z jednostkami badawczymi. W tym gremium są również przedstawiciele m.in. przemysłu chemicznego, budowlanego oraz energetycznego.

NOMATEN to przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Commissariat à l’Énergie Atomique et aux Énergies Alternatives (CEA – Francja) oraz Teknologian Tutkimuskeskus VTT Oy (VTT – Finlandia). Projekt otrzymał dla swojej działalności długofalowe wsparcie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz Komisji Europejskiej. Priorytetem NOMATEN są badania nad materiałami odpornymi na ekstremalne warunki  (wysokie temperatury, korozję, promieniowanie) do zastosowań w przemyśle jądrowym, energetycznym, chemicznym metalurgicznym, a także opracowanie nowoczesnych radiofarmaceutyków.

dr Marek Pawłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here