Natura pomaga naukowcom w tworzeniu nowatorskich materiałów

1313

Naukowcy z Politechniki Białostockiej będą pracować nad nowym materiałem kompozytowym, który do wzmocnienia wykorzystuje pancerzyki okrzemek. Cechą charakterystyczną okrzemek jest krzemionkowy pancerzyk, który dzięki swojej budowie zapewnia ciekawe właściwości wytrzymałościowe całej konstrukcji. Jak informuje uczelnia, takim innowacyjnym materiałem zainteresowany jest m.in. przemysł motoryzacyjny, lotniczy i kolejowy.

Projekt ruszy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, a będzie realizowany przez międzynarodowe konsorcjum. „Partnerami są ze strony polskiej – Klaster Obróbki Metali i Politechnika Białostocka, ze strony niemieckiej – Instytut Fraunhofera oraz Stifterverband Metalle” – poinformowała rzeczniczka PB Dorota Sawicka.

Gatunków okrzemek jest ok. 100 tys. Zadaniem naukowców będzie wytworzenie, zbadanie i opisanie nowoczesnych materiałów kompozytowych o osnowie metalicznej z naturalnym wzmocnieniem w postaci pancerzyków okrzemek. Jak podaje uczelnia, cechą charakterystyczną okrzemek jest krzemionkowy pancerzyk, który „dzięki swojej budowie zapewnia ciekawe właściwości wytrzymałościowe całej konstrukcji”.

Jak mówi dr hab. inż. Małgorzata Grądzka-Dahlke z PB, działania uczelni będą koncentrować się na uzyskaniu nowego materiału o – jak podkreśliła – „niespotykanej dotąd kombinacji właściwości strukturalnych i funkcjonalnych, przy jednoczesnej poprawie właściwości mechanicznych”. „Osiągnięcie wyznaczonego celu będzie wymagało określenia gatunków okrzemek spełniających wymagania (dotyczące m.in. wielkości, morfologii), a także zoptymalizowania procesu wytwarzania kompozytów” – dodała Grądzka-Dahlke.

Prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz powiedział PAP, że w ramach projektu działa komitet sterujący, który składa się z firm wstępnie zainteresowanych wynikami badań i chęcią wdrożenia takich rozwiązań. Innowacyjnym materiałem kompozytowym zainteresowane są branże z dziedziny konstrukcji lekkich, w szczególności przemysł motoryzacyjny, lotniczy, kolejowy, a w przypadku urządzeń mobilnych – elektroniczny.

Badania w ramach projektu „MeCoDia Nowoczesne kompozyty o osnowie metalicznej wzmacniane naturalnymi okrzemkami” prowadzone będą do końca kwietnia 2021 roku.

Rzeczniczka PB dodała, że polska część projektu finansowana jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (w ramach międzynarodowego konkursu na projekty badawcze Inicjatywy CORNET). Na ten cel przeznaczono blisko 1,3 mln zł, z czego Politechnika Białostocka otrzyma 745 tys. – powiedziała Sawicka. (PAP – Nauka w Polsce)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here