„Nauka bez granic. Enjoy science!”

852

W konkursach Lubelskiego Festiwalu Nauki mogą wystartować m.in. młodzi naukowcy, wynalazcy i studenci popularyzujący naukę. W ramach XVII edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 18-24 września 2021 roku pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, do tej pory ogłoszono sześć różnych konkursów. Jest jeszcze czas dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, studentów i młodych naukowców do zgłaszania swoich filmowych opowieści o nauce. Czas zgłaszania prac w czwartym z cyklu konkursów pod hasłem „Good idea!” dla uczniów szkół ponadpodstawowych z kraju i zza granicy został wydłużony do 18 lipca.

Celem czwartego konkursu jest stworzenie projektu innowacyjnego i kreatywnego wynalazku, który w najbardziej efektywny sposób ułatwiałby egzystencję wszystkich ludzi zamieszkujących Ziemię. „Niemalże każdy z nas boryka się z wyzwaniami dnia powszedniego. Co by się jednak stało, gdyby nagle ktoś wymyślił rozwiązanie dla niespodziewanych problemów? Co powiecie na łapacz myśli albo domowy recykling plastikowych butelek? Jak wyprać ubrania w podróży? Czy kubek z papieru może zastąpić ceramiczny? W jaki sposób doładować telefon, gdy padnie nam bateria i nie mamy powerbanka?” – zachęcają do udziału w konkursie organizatorzy na stronie internetowej UMCS.

Zadaniem uczestników jest stworzenie projektu wynalazku, który ułatwi codzienne funkcjonowanie mieszkańców naszej planety, a następnie nagranie filmu, który to zaprezentuje. „Maksymalna długość nagrania może wynosić 300 sekund. Konkursowe dzieło należy zamieść na portalu YouTube, a następnie przesłać link do nagranego materiału w formularzu zgłoszeniowym” – poinformowali organizatorzy.

Z kolei w ramach piątego konkursu „Nauka bez granic. Enjoy science!” do 18 lipca studenci w kraju i za granicą mogą zgłaszać filmy, które w ciekawy sposób pokażą specyfikę danej dziedziny nauki lub sztuki oraz jej osiągnięć. W nagraniu filmu, którego maksymalna długość może wynosić 300 sekund, mają przedstawić kierunek studiów, który wybrali i pokazać, jak wygląda „nauka od środka” z ich perspektywy. „Konkursowe dzieło należy zamieść na portalu YouTube, a następnie przesłać link do nagranego materiału w formularzu zgłoszeniowym” – czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej.

Natomiast w szóstym z cyklu konkursów „Power of science” doktoranci lub młodzi naukowcy „bez granic”, którzy prowadzą badania naukowe o charakterze międzynarodowym mogą zgłaszać do 15 sierpnia br. filmy, w których opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach i korzyściach, jakie wynikają z ich umiędzynarodowienia. Pod uwagę brane będą osiągnięcia mające charakter międzynarodowy, takie jak udział w badaniach naukowych prowadzonych w zagranicznych ośrodkach naukowych, udział w zagranicznych konferencjach naukowych, realizacja międzynarodowego projektu badawczo-naukowego, etc.

Na laureatów konkursów czekają nagrody rzeczowe. Konkursy dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ministra edukacji i nauki. O kryteriach konkursów, sposobach wyłonienia zwycięzców oraz o pozostałych konkursach w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki można przeczytać na stronie internetowej UMCS.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here