Nauka potrzebuje kobiet bardziej niż kiedykolwiek: najzdolniejsze młode badaczki ponownie nagrodzone przez L’Oréal-UNESCO

2391

Stypendystki 19. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzą innowacyjne projekty badawcze w zakresie m.in. zwalczania niebezpiecznych infekcji wirusowych i zakażeń pasożytniczych u ludzi, nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych i nowych terapii nowotworu nerki. Nazwiska badaczek zostały ogłoszone 10 października 2019 roku podczas uroczystej Gali w Warszawie. Celem programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Partnerami programu są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk. Do 2019 roku w Polsce wyróżniono 99 kobiet-naukowców.

Już po raz 19. w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznano nagrody kobietom, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu. Poza otrzymaniem stypendiów nagrodzone badaczki, przy wsparciu Partnerów programu – Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk, biorą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu promują swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej, tak aby służyły one całemu społeczeństwu.

W ramach 19. edycji programu trzy stypendia habilitacyjne, każde o wartości 35 tys. zł, zdobyły:

dr Ewelina Król, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny (Opracowanie innowacyjnych strategii zwalczania infekcji wirusowych u ludzi ze szczególnym uwzględnieniem wirusa zapalenia wątroby typu C, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i wirusa Zika poprzez zastosowanie chemicznie zsyntetyzowanych  środków terapeutycznych oraz szczepionek nowej generacji);

dr Ulrike Topf, Instytut Biochemii i Biofizyki, Polska Akademia Nauk w Warszawie (Molekularne mechanizmy modulacji homeostazy białek podczas stresu komórkowego);

dr Renata Welc-Falęciak, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski (Różnorodność genetyczna patogenów u kleszczy i ich żywicieli, w tym u ludzi o różnym statusie immunologicznym oraz ocena ryzyka infekcji w drodze transfuzji krwi).

Dwa stypendia dla doktorantek w wysokości 30 tys. zł otrzymały:

mgr Paulina Marona, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński (Rola białka MCPIP1 w procesach wzrostu, unaczynienia i progresji nowotworowej jasnokomórkowego raka nerki);

mgr Karolina Pierzynowska, Wydział Biologii, Uniwersytet Gdański (Indukcja autofagii jako mechanizm działania genisteiny w eksperymentalnej terapii chorób neurodegeneracyjnych).

Stypendium dla magistrantki o wartości 20 tys. zł odebrała:

Beata Zjawin, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (Optyczne zegary atomowe w badaniach fundamentalnej fizyki).

Tegoroczne stypendystki polskiej edycji konkursu dołączyły do grona blisko 3100 badaczek wyróżnionych na całym świecie. Globalny program For Women in Science prowadzony jest już od 21 lat a jego celem jest zapewnienia kobietom miejsca w nauce, która cały czas jest zdominowana przez mężczyzn.

– Obecność kobiet w sferze publicznej, politycznej i ekonomicznej znacznie wzrosła w ciągu ostatnich lat. Dziś obserwujemy wspaniałe kariery kobiet, a dzięki naszym wspólnym działaniom możemy sprawić, że pozytywne zmiany będą jeszcze szybsze. Podczas 19 lat realizacji programu w Polsce wyróżniliśmy 99 wybitnych badaczek, a 3 z nich zostały laureatkami International Rising Talents. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wciąż dużo pracy przed nami, bo nadal kobiety stanowią 29 proc. wszystkich naukowców na świecie, 11 proc. piastuje najwyższe stanowiska na uczelniach wyższych, a zaledwie 3 proc. kobiet zostało wyróżnionych nagrodą Nobla w dziedzinie nauk ścisłych. Ostatnie analizy wykazały, że jakość badań cierpi z powodu nieobecności kobiet. Dotyczy to np. sztucznej inteligencji, która poprzez algorytmy odtwarza stereotypy, a także w przypadku niektórych rodzajów badań medycznych, które były przeprowadzane jedynie przez mężczyzn i dla mężczyzn. Dlatego bardzo ważne jest zwalczanie nierówności już na wczesnych etapach edukacji, a kwestia zwiększenia reprezentacji kobiet w nauce od lat stanowi sedno partnerstwa między UNESCO a Fundacją L’Oréal – mówił podczas Gali Niels Westerbye Juhl, Prezes Zarządu L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.

Najnowsze badanie z Polski pokazują, że Polacy w większości (61 proc.) mają świadomość, że w zespołach badawczych brakuje różnorodności, ponieważ wskazywali, że liczba kobiet w zespołach badawczych zajmujących się nauką to mniej niż 40 proc.

– Program Dla Kobiet i Nauki pomaga i wspiera kobiety naukowców na wczesnym etapie ich karier. Jest to jeden ze sposobów na rozwiązanie problemu niedostatecznej reprezentacji kobiet w nauce. Ciszę się, że kolejne 6 utalentowanych Pań dołączyło do grona 99 wybitnych badaczek nagrodzonych w Polskiej edycji programu – podkreśla prof. Katarzyna Turnau, dziekan Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk, która jest pierwsza kobietą w historii pełniącą tę zaszczytną funkcję.

Decyzję o przyznaniu nagród Dla Kobiet i Nauki podejmuje niezależne Jury, składające się z 15 wybitnych naukowców, reprezentujących różne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze. Program organizowany jest przez L’Oréal Polska we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk.

Gala wręczenia nagród L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki odbyła się 10 października 2019 roku w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. Uroczystość zgromadziła wybitne osobistości świata nauki, polityki i biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here