Naukowcy badają wpływ pozytywnego przywództwa na firmę i pracowników

961

Nowe trendy w prowadzeniu biznesu i nowe typy organizacji, a także coraz większe oczekiwania pracowników wobec swojego rozwoju w pracy wymagają również zmiany podejścia do zarządzania firmą. Rozwiązaniem może być pozytywne przywództwo – uważa dr hab. Przemysław Zbierowski. Pozytywne emocje  odróżnieniu od negatywnych, pozwalają człowiekowi poszerzać swoje pole widzenia i dzięki temu być bardziej kreatywnym. Pozytywne przywództwo jest zatem metodą osiągania dużo lepszych wyników.

„Pozytywne przywództwo to nowe – jeszcze nie do końca zdefiniowane – pojęcie łączące w sobie elementy psychologii i zarządzania. Jest to odpowiedź na współczesne trendy społeczne, a także związane z tym nowe trendy w funkcjonowaniu i prowadzeniu biznesu, pojawiające się nowe typy organizacji oraz zmieniające się oczekiwania pracowników wobec firmy, związane z rozwojem osobistym, osiąganiem szczęścia czy równowagi między życiem prywatnym a pracą” – wyjaśnił PAP dr hab. prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Przemysław Zbierowski.

Dodał, że metody zarządzania, które były kiedyś stosowane, współcześnie już nie działają, dlatego że ludzie – szczególnie młode pokolenie – mają inne oczekiwania wobec swojej kariery. „Kiedyś ludziom zależało, żeby pracować całe życie dla jednego pracodawcy, liczyła się lojalność, poświęcenie dla firmy. Teraz się to zmienia – pracownicy chcą zdobywać coraz to nowe umiejętności, podejmować kolejne wyzwania na ścieżce swej kariery, doświadczać czegoś nowego i w związku z tym zdecydowanie częściej niż kiedyś zmieniają pracę. Do tego nowego stylu funkcjonowania pracowników odnoszą się więc nowoczesne metody zarządzania, w których lider ma raczej inspirować niż nakazywać” – tłumaczył naukowiec, który realizuje obecnie projekt pt. „Znaczenie przywództwa pozytywnego we wspieraniu przedsiębiorczych zachowań pracowników i organizacji”, dofinansowany z NCN.

Jak podkreślił Zbierowski, podstawa tego badanego podejścia związana jest z psychologią pozytywną. „To takie podejście w psychologii, które zamiast na problemach stara się koncentrować na silnych stronach ludzi i na tym, jak mogą je wykorzystać, aby osiągnąć dobrostan i szczęście. Pozytywna teoria organizacji przenosi te zagadnienia na poziom firmy, a więc bada, jak osiągnąć dobrostan, rozkwitanie i szczęście pracowników oraz sukces firmy – w tym samym czasie” – wskazał uczony.

Więcej na PAP, nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here