Naukowcy odkryli największe „tsunami” przestrzeni we Wszechświecie

2900

Zespół astronomów korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a odkrył najbardziej energetyczne wypływy materii we wszechświecie. Pochodzą one z kwazarów i przemieszczają się przez przestrzeń, niszcząc swoje macierzyste galaktyki.  Promieniowanie emitowane przez te obiekty może przypominać tsunami.

Kwazary to zwarte źródła ciągłego promieniowania elektromagnetycznego o ogromnej mocy, pozornie przypominające gwiazdy. W rzeczywistości to rodzaj aktywnej galaktyki, położonej na krańcach widzialnego Wszechświata (ok. 10 mld lat świetlnych od Ziemi). Kwazary składają się z centralnej czarnej dziury otoczonej przez potężną ilość materii. Część z niej opada na horyzont, rozgrzewając się do gigantycznych temperatur i generując potężne ilości promieniowania i energii. Dzięki wystrzeliwanym dżetom, kwazary (w wybranych zakresach promieniowania elektromagnetycznego) mogą świecić nawet 1000 razy mocniej niż galaktyka pokroju Drogi Mlecznej.

„Żadne inne zjawisko nie uwalnia tak dużo mechanicznej energii. W trakcie 10 milionów lat, wypływy kwazarowe emitują milion razy więcej energii niż błysk promieniowania gamma. Ilość energii mechanicznej emitowanej przez wypływy jest kilkaset razy większa od jasności całej Drogi Mlecznej” – tłumaczy Nahum Arav z Virginia Tech w Blacksburgu.

NASA poinformowała, że zespół naukowców z uniwersytetu Virginia Tech i Space Telescope Science Institute odkrył właśnie silne oddziaływanie kwazarów. Strumienie energii i materii wyrzucane przez te obiekty porównywane są do tsunami, które przemieszcza się przez przestrzeń z ogromną prędkością dochodzącą nawet ok. 300 tys. km/s. Badacze zauważyli, że kwazary powodują najpotężniejsze wyrzuty materii, jakie kiedykolwiek widziano we Wszechświecie. Wystrzeliwany przez nie pył dociera na niesamowicie dalekie odległości. Dane zebrane przez Teleskop Hubble’a pokazały, że charakterystyczne linie absorpcyjne materii znajdującej się wzdłuż linii wzroku zostały znacząco przesunięte, co oznacza, że materia przemieszcza się z bardzo dużą prędkością. Tylko ten teleskop kosmiczny jest w stanie obserwować zakres ultrafioletowy z tak dużą dokładnością. Naukowcy odkryli też kwazar, który wyrzuca materię z największą i ciągle przyspieszającą prędkością. W ciągu trzech lat tempo zwiększyło się z 43 mln mil na godzinę (69,2 mln km/h) do 46 mln mil na godzinę (74 mln km/h).

„Obserwacje w ultrafiolecie prowadzone za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pozwalają nam śledzić różne zakresy energii emitowanej przez kwazary, od chłodniejszego do ekstremalnie gorącego i zjonizowanego gazu. Tak silne wiatry kwazarowe mogą nam powiedzieć bardzo dużo o związku między wzrostem supermasywnej czarnej dziury a rozwojem całej galaktyki, w której się ona znajduje” –wyjaśnia Gerard Kriss z Instytutu Teleskopu Kosmicznego w Baltimore.

Warto przypomnieć, że 24 kwietnia 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wyniesiony na orbitę przez prom Discovery podczas misji STS-31.Od momentu wystrzelenia, stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. HST jest efektem współpracy NASA i ESA oraz częścią programu Great Observatories. To właśnie praca Hubble’a dowiodła istnieniu „tsunami” we Wszechświecie.

Autorką tekstu jest Aleksandra Piwowarczyk, studentka dziennikarstwa na UKSW

Materiały źródłowe z których korzystała autorka publikacji:

https:// www.urania.edu.pl/wiadomosci/tsunami-z-kwazarow-rozdziera-galaktyki, https://dzienniknaukowy.pl/kosmos/kwazary-moga-wyzwalac-tsunami-rozdzierajace-galaktyki , https://next.gazeta.pl/next/7,172690,25814037,kolejne-odkrycie-hubble-a-kwazary-odpowiedzialne-za-rozdmuchiwanie.html , https://www.spidersweb.pl/2020/03/kwazary-masywne-galaktyki-hubble-wiatry-kwazarowe.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here