Naukowcy odkryli nowe właściwości elektryczne neuronów

1307

Niespotykane wcześniej właściwości elektryczne neuronów znajdujących się w drugiej i trzeciej warstwie kory mózgowej zidentyfikowali badacze z Grecji i Niemiec. Właściwości te świadczą o ogromnej mocy obliczeniowej ludzkiego mózgu. Pojedyncze neurony są w stanie sprostać problemom, które – jak uważano do tej pory – wymagały zaangażowania całych sieci neuronowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Humboldtów oraz Uniwersytetu Medycznego w Berlinie (Niemcy), a także Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii funkcjonującego w ramach Fundacji na rzecz Badań i Technologii – Hellas (Grecja) analizowali dendrytyczne potencjały czynnościowe neuronów położonych w ludzkiej korze mózgowej. Zauważyli, iż neurony znajdujące się w drugiej (ziarnistej zewnętrznej) i trzeciej (piramidowej zewnętrznej) warstwie kory mózgowej wykazują nieodnotowane wcześniej dla tych komórek właściwości elektryczne. Odkryli też nową klasę dendrytycznych potencjałów czynnościowych opartych na kanale wapniowym.

Złożoność aktywności dendrytycznej w tych rejonach mózgu zaskoczyła badaczy. Stwierdzili, że dzięki nowo odkrytym właściwościom, znacznie wzrasta wydajność obliczeniowa ludzkiego mózgu. Zademonstrowali, iż pojedyncze neurony są w stanie sprostać problemom, które – jak uważano do tej pory – wymagały zaangażowania całych sieci neuronowych.

Możliwe, że odkrycia dokonano dopiero teraz, bo poprzednie badania prowadzono na gryzoniach, które posiadają znacznie cieńsze warstwy kory mózgowej. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma „Science”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here