Naukowcy związani ze Śląskim Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzą badania z wykorzystaniem zakupionej przed dwoma lat łodzi badawczej – UŚKI II. Podczas rejsu badają m.in. jakość wody. Pobierane są próbki, a poruszający się równolegle samochodem zespół mierzy szybkość przepływu wody w rzece. Wykonywane są m.in. pomiary parametrów fizykochemicznych wody przy użyciu sond wieloparametrowych. Trasa 10-dniowego spływu to Ostrawa – Zalew Szczeciński.
– Płyniemy, niestety, przy bardzo niskich stanach wód i musimy uważać, żeby nie uszkodzić łódki – informuje dyrektor Śląskiego Centrum Wody dr hab. Andrzej Woźnica z Wydziału Nauk Przyrodniczych. – To druga taka wyprawa naszego zespołu. W ubiegłym roku badaliśmy Wisłę.
Analogicznie do zeszłorocznego projektu uczestnicy spływu postawili sobie za cel rzetelną ocenę jakości wód na całym przebiegu Odry, czyli na odcinku ok. 800 km. Wyniki tegorocznych badań poznamy 22 marca przyszłego roku – w obchodzony wówczas Dzień Wody.
Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby powodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur, które odczuwamy również tego lata. Wody w Polsce będzie coraz mniej. Są takie prognozy, że do 2040 r. w niektórych miejscach naszego dostępność wody pitnej może się zmniejszyć nawet o ok. 30 proc. (inf)