Naukowcy zbadają interakcje człowieka z systemami cyberfizycznymi

1121

Politechnika Łódzka otrzymała od samorządu woj. łódzkiego 385 tys. zł na stworzenie laboratorium badawczo-dydaktycznego, wykorzystującego okulografię, czyli śledzenie aktywności wzrokowej. Ma ono być częścią centrum badań interakcji człowieka z systemami cyberfizycznymi.

O planach uczelni związanych z przyznanym przez samorząd woj. łódzkiego dofinansowaniem w wysokości 385 tys. zł, które przeznaczone zostanie na stworzenie laboratorium badawczo-dydaktycznego wykorzystującego okulografię, czyli śledzenie aktywności wzrokowej – RobOKOp-LAB, poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka.

„Laboratorium stanie się częścią centrum badań interakcji człowieka z systemami cyberfizycznymi. Jego utworzenie kosztować będzie 515 tys. zł. Pozostałą kwotę zapewni Politechnika Łódzka. To nowocześnie wyposażone miejsce stanie się naszym +okiem+ patrzącym w przyszłość, w której środowisko pracy staje się w wielu branżach coraz bardziej cyfrowe” – podkreślił rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik. Jak wyjaśnił, w laboratorium będą prowadzone badania nad naturą i sposobami wykonywania pracy w nadchodzącej przyszłości.

„Obserwujemy zmiany naszych nawyków, szczególnie teraz, gdy w dużej części przeszliśmy na pracę zdalną. Rutynowe wykonywanie pracy zmienia się w różnym stopniu, zależy to od branży – np. jest szczególnie widoczne w sektorze związanym z ICT. Zmiana nawyków wiąże się również z rodzajem wykonywanej pracy oraz z tym czy pracujemy sami, czy też w zespole. Musimy zatem spojrzeć na ten problem kompleksowo, tak by nasza aktywność zawodowa była efektywna i bezpieczna w zupełnie nowych warunkach w przyszłości, w tym także po pandemii” – dodał.

W laboratorium mają być prowadzone badania dotyczące różnych aspektów pracy, wymagającej interakcji z systemami cyberfizycznymi, obejmujące m.in. rozwój i współpracę z interaktywnymi środowiskami, symulacje innowacyjnych przestrzeni pracy, tworzenie inteligentnych interfejsów użytkownika oraz systemów interaktywnych dla osób o specjalnych potrzebach. Zdaniem badaczy podjęcie zagadnień związanych z dostosowywaniem środowisk roboczych do zupełnie nowej rzeczywistości postpandemicznej jest konieczne także po to, aby firmom, instytucjom oraz pracownikom umożliwić dalszy rozwój i zwiększenie konkurencyjności rynkowej.

„Opracowane przez nas rozwiązania będą wykorzystywane począwszy od przestrzeni biurowych czy przemysłowych, przez służbę zdrowia i urządzenia medyczne, wspomaganie profesjonalnego i amatorskiego sportu, aż po pracę zdalną i hybrydową – w tym w okresach zagrożenia epidemicznego” – zaznaczył prorektor ds. kształcenia PŁ i pomysłodawca przedsięwzięcia dr hab. inż. Andrzej Romanowski.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here