Pięciu zagranicznych naukowców ze stypendium NAWA

1015

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła I edycję Programu im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence. Pięciu zagranicznych naukowców otrzyma stypendia NAWA o łącznej wysokości ponad 1,4 mln zł na realizowanie projektów badawczych w polskich ośrodkach naukowych.

Jak podała NAWA w przesłanym PAP komunikacie, naukowcy pochodzą z czterech krajów (Niemcy, Włochy, Indie, Ukraina), z takich zagranicznych ośrodków naukowych, jak: CERN, University of Southern California, Delft University of Technology, Istituto Nazionale di Studi sul Rinascimento oraz Cherkasy State Technological University.

Stypendyści NAWA będą realizować projekty naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, a także w Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.

Program im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence to pierwszy w Polsce mechanizm, który dofinansowuje projekty naukowe z certyfikatem Seal of Excellence otrzymanym w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships.

W programie mogą wziąć udział polskie uczelnie i instytuty oraz naukowcy, którzy wspólnie ubiegali się o finansowanie w ramach działań Komisji Europejskiej – Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) i których wnioski otrzymały tzw. pieczęć doskonałości (z ang. Seal of Excellence).

NAWA wyjaśnia, że „Pieczęć doskonałości” otrzymują projekty, które spełniły kryteria oceny w ramach MSCA, jednak nie mogły otrzymać dofinansowania z budżetu danego konkursu. Komisja Europejska zachęca kraje, które biorą udział w MSCA oraz innych konkursach programu ramowego „Horyzont 2020”, aby projekty wyróżnione „pieczęcią doskonałości” finansowane były z innych źródeł krajowych – publicznych lub prywatnych. Takie rozwiązania dla MSCA wprowadziły np. Czechy, Litwa, Włochy.

Ogłoszona I edycja Programu im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence skierowana była do naukowców oraz polskich jednostek naukowych, których wspólne wnioski na realizację projektów otrzymały „pieczęć doskonałości” w konkursie Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships 2019.

W kolejnych latach w Programie im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence będą mogli udział brać naukowcy i jednostki naukowe z „pieczęciami doskonałości” zdobytymi w kolejnych konkursach MSCA IF. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here