NFZ wyda 300 mln zł na skrócenie kolejek. Czterech specjalistów od marca przyjmie bez limitów

1049

300 mln zł wyda NFZ na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u czterech specjalistów – pisze „Rzeczpospolita”. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pierwszą wizytę u czterech najbardziej obleganych lekarzy, a od marca w tych specjalizacjach przestaną obowiązywać limity. Chodzi o neurologa, kardiologa, ortopedę i endokrynologa.

Wycena tych świadczeń wzrośnie o 17 proc. od lipca tego roku i o 10 proc. od stycznia 2021 r. W kolejce do pierwszej konsultacji u tych specjalistów czeka dziś 700 tys. ze wszystkich 2 mln zapisanych na konsultację do specjalisty. To na przykład pacjenci z bólami kręgosłupa, kolan czy stawów, seniorzy z początkami demencji lub osoby z nadciśnieniem. Jeśli w odpowiednim czasie nie trafią do lekarza specjalisty, ich stan się pogorszy, a przez to ich leczenie będzie kosztować państwo kilkakrotnie więcej.

Więcej pieniędzy z NFZ na wizyty u obleganych lekarzy specjalistów. Skrócenie kolejek. Dlatego od 1 marca NFZ zapłaci za wszystkich pierwszorazowych pacjentów, których poradnia zdoła przyjąć, a od lipca będzie takie wizyty premiować finansowo, na co w 2020 r. wyda ok. 240 mln zł (zniesienie limitów to koszt kolejnych 60 mln zł). „Już dziś wycena porady pierwszorazowej jest o ok. 50 proc. wyższa od kolejnych. Jeśli dodać do tego podwyżkę o 17, a następnie 10 proc., powinna zbliżyć się do stawek wolnorynkowych” – powiedział gazecie rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here