Nie bójmy się mówić otwarcie o naszych słabościach

647

‘’Weź się w garść!’’, ‘’Inni mają gorzej’’, ‘’Przestań narzekać!’’ – jak często słyszymy te słowa w naszym życiu? Dlaczego tak ciężko jest nam się otworzyć i mówić głośno o naszych problemach?

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 350 mln ludzi na świecie choruje na depresję, w Polsce nawet do 1,5 mln osób. Co 40 sekund jedna osoba na świecie popełnia samobójstwo, średnio 800 tys. osób rocznie odbiera sobie życie. Wyniki badań są szokujące, co gorsza – według prognoz, do 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób.

Zaburzenia psychiczne znacznie utrudniają funkcjonowanie społeczne. Istnieje podział, według którego wyróżniamy konkretne rodzaje zaburzeń, m.in. zaburzenia nerwicowe (fobie, zaburzenia lękowe), zaburzenia łaknienia (anoreksja, bulimia) czy zaburzenia nastroju (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa). Na stan naszego zdrowia wpływa wiele czynników, nie powinniśmy bagatelizować niepokojących objawów. Wyniki badań wskazują, iż przyczyny powstawania chorób zwykle mają podłoże genetyczne, psychologiczne, biologiczne bądź środowiskowe. Biorąc pod uwagę depresję, jako zaburzenie o charakterze biologicznym, za rozwój choroby odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu.

Zdrowie psychiczne jako temat tabu

Wiele słyszymy na temat zdrowia fizycznego, natomiast tematy związane ze zdrowiem psychicznym są często pomijane. Duża część osób wstydzi się wizyty u psychiatry, boimy się mówić otwarcie o naszych słabościach lub nie zdajemy sobie w ogóle sprawy z tego, że jesteśmy chorzy. Warto zaznaczyć, że psychiatra to lekarz jak każdy inny, który nas wysłucha i udzieli pomocy. W Polsce tematy dotyczące kondycji psychicznej są poniekąd tematami tabu, nie mówimy głośno o tym, co czujemy i co złego dzieje się wewnątrz nas. Ważna jest świadomość, w jakim stanie znajduje się nasze zdrowie psychiczne, wsparcie możemy także otrzymać od psychologa lub psychoterapeuty. Jest wiele możliwości, dlatego należy pamiętać, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami.

Natychmiastowa pomoc

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem akcji jest uświadomienie i uwrażliwienie społeczeństwa na zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa psychicznego. W Polsce również działają fundacje, gdzie możemy otrzymać natychmiastową pomoc, organizowane są spotkania oraz warsztaty z wolontariuszami.

Mówmy głośno o naszych problemach, nie wstydźmy się sięgnąć po pomoc.

WAŻNE TELEFONY DLA OSÓB W KRYZYSIE:

Telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym:  tel: 116-123

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: tel: 116-111

Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne: tel: 801-889-880

Autorka: Aleksandra Juszczyk, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here