Nie igraj z lekami – w grę wchodzi twoje zdrowie!

1385

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską wraca do rozpoczętych przed pandemią działań informacyjnych na temat polipragmazji (wielolekowości). Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

W lutym 2020 roku NFZ przygotował i opublikował raport o polipragmazji, który szczegółowo opisuje to zjawisko z polskiej perspektywy https://tiny.pl/7454v . Według danych z raportu aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie, a ponad 2 mln Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych.

Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. „Sytuacja epidemii sprzyja intensyfikacji obaw pacjentów o swoje zdrowie, jak również chęciom dodatkowego zabezpieczenia w tym zakresie. Niestety jednak, dla wielu Polaków owo zabezpieczenie polega na przyjmowaniu zwiększonej ilości leków, w tym leków bez recepty i suplementów. Pacjenci sięgają masowo po środki o deklarowanych właściwościach uodparniających” –  wyjaśnia prof. Przemysław Kardas, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej UM w Łodzi.

„Polipragmazja narasta na sile i stać się może szczególnie niebezpieczna w okresie pandemii COVID-19. Pomimo licznych w tym czasie apeli farmaceutów dotyczących niekupowania leków na zapas i bez wyraźnych wskazań medycznych, zainteresowanie pacjentów rosło na potęgę. Szczególny wzrost dotyczył dostępnych bez recepty preparatów na uspokojenie i wyciszenie, a także suplementów diety ułatwiających zasypianie. Wskazane preparaty, choć w większości ziołowe, nie pozostają obojętne dla naszego organizmowi. Przyjmowane ich wraz z innymi przewlekle stosowanymi lekami może spowodować niekorzystne dla zdrowia interakcje” –  informuje Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej,

NFZ, monitorując zjawisko polipragmazji, chce we współpracy z lekarzami, farmaceutami, a przede wszystkim pacjentami, aktywnie włączyć się w działania zapobiegające negatywnym jej skutkom. W ramach akcji edukacyjnej „Świadomy pacjent – skuteczna terapia” przygotowane zostało wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską  wydawnictwo poświęcone bezpiecznemu i odpowiedzialnemu zażywaniu leków.

Szczegóły na stronie www.akademia.nfz.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here