Nierozważne korzystanie z soczewek kontaktowych grozi bardzo poważną infekcją rogówki

6516

Wielogodzinny lot samolotem dla pasażerów z soczewkami kontaktowymi może się skończyć groźną infekcją rogówki. Podobne konsekwencje spowoduje długa podróż pociągiem i autokarem, kąpiel w basenie, jacuzzi, a także pod bieżącą wodą jeśli użytkownicy ich nie zdejmą podczas tych czynności. Pływanie w morzu, rzece i jeziorze może również okazać się niebezpieczne. Bakterie, wirusy, grzyby Fusarium i drobnoustroje są wszędzie, zarówno w powietrzu jak i w wodzie. Jeśli zaatakują rogówkę to przy braku prawidłowej higieny i pielęgnacji oczu, istnieje duże ryzyko pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

Rogówka pełni bardzo ważną funkcję w procesie widzenia, ale jest też częściej narażona na różne urazy i infekcje. Zdarza się to przy niewłaściwym korzystaniu z soczewek kontaktowych. Może wówczas dojść do  niebezpiecznych zakażeń i stanów zapalnych rogówki, skutkujących nie tylko pogorszeniem, ale i utratą wzroku. Najczęstszą przyczyną takich stanów są bakterie (np. gronkowce, paciorkowce) wnikające do najmniejszego nawet uszkodzenia nabłonka rogówki. To może powodować powstawanie nacieków i owrzodzeń w jej obrębie. Tylko szybkie podjęcie leczenia w warunkach szpitalnych może zapobiec niezwykle groźnym następstwom.

– Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów, ale niewłaściwie ich użytkowanie może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze wzrokiem – przestrzega prof. prof. Ewa Mrukwa – Kominek, kierownik Kliniki i Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Korzystanie z nich wymaga niezwykle skrupulatnego i przykładnego traktowania. Powinny być odpowiednio przechowywane, dezynfekowane i bezwarunkowo zdejmowane  podczas długotrwałej podróży.  Bardzo niebezpieczne jest także spanie w soczewkach, ponieważ może być powodem wystąpienia licznych powikłań ze wzrokiem i stanów zapalnych oczu.

Oprócz standardowego podrażnienia i suchości oka, skutkiem spania w szkłach kontaktowych może być zapalenie rogówki, a nawet trwałe uszkodzenie wzroku. – Niestety nie wszyscy o tym pamiętają, jak również o właściwej pielęgnacji oczu. Bardzo ważna jest także higiena podczas wykonywania makijażu oraz demakijażu. Makijaż należy nakładać dopiero po założeniu soczewek, nigdy przed tą czynnością. Z kolei, w przypadku demakijażu, przed jego wykonaniem konieczne jest zdjęcie szkieł, aby do oka nie dostały się resztki kosmetyków, które mogą zabrudzić soczewkę, uzupełnia prof. Mrukwa-Kominek.

Nie wskazane jest mycie soczewek zwykłą wodą. Może doprowadzić np. do odkształcenia się soczewek hydrożelowych i sprawić, że zaczną przyklejać się do oka. Przy ich ściąganiu można zarysować rogówkę i stworzyć  warunki do rozwoju zakażenia. Do czyszczenia soczewek należy stosować odpowiednie płyny, których nie wolno pozostawiać w pojemniku na dzień następny.

Na zdjęciu prof. Robert Rejdak i prof. Marek Rękas

Lekarze przestrzegają pacjentów przed konsekwencjami tych nierozważnych zachowań, ale nadal wiele osób korzystających z soczewek kontaktowych lekceważy te ostrzeżenia. Prof. Robert Rejdak, szef kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich ponownie apeluje o rozwagę.

– W okresie trwających obecnie ferii  nasilają się podróże nie tylko po kraju, ale również za granicę. Warto  pamiętać o przestrzeganiu tych zasad, aby zimowy wypoczynek nie zakończył się dla rodziców czy opiekunów korzystających z soczewek kontaktowych jakimś dramatem. Rogówka jest bardzo wrażliwą częścią oka. Wnikające do niej bakterie np. gronkowce czy paciorkowce, są przyczyną zbliznowaceń, które powstają w wyniku infekcji w osi widzenia i powodują nieodwracalne pogorszenie wzroku. Przy zbyt późnej interwencji okulistycznej nawet przeszczep rogówki może być bezskuteczny i pacjent straci wzrok.

 To nie są przypadki odosobnione. Takie sytuacje zdarzają się dość często  Niedawno młoda kobieta niemal nie straciła wzroku z powodu kąpieli w soczewkach kontaktowych w basenie hotelowym za granicą. Infekcję spowodował pełzak z rodzaju Acanthamoeba. Takie drobnoustroje, żyjące w wodzie basenowej, są niezwykle groźne, ponieważ powodują pełzakowate zapalenie rogówki, które prowadzi do niebezpiecznych dla oczu konsekwencji. Egzotyczne wakacje mogły pozbawić młodą kobietę wzroku.

Ryzykowna okazała się także kąpiel dla pacjenta który podczas urlopu w jednym w krajów południowej Europy wszedł do jacuzzi w soczewkach kontaktowych  – podkreśla prof. Ewa Mrukwa – Kominek (na zajęciu). –  Znajdowały się tam drobnoustroje, na które jego organizm nie był uodporniony. W rezultacie spowodowało to bardzo poważne zapalenie rogówek w obu oczach. Pojawiły się blizny, które doprowadziły do utraty ostrości wzroku. Jeszcze trudniejszy przypadek mieliśmy z pacjentką, która zgłosiła się do nas z niezwykle zaawansowanym stanem zapalnym rogówki po powrocie z Karaibów. Niestety, pomimo naszych wysiłków i innowacyjnych metod leczenia nie udało się uratować widzenia w jednym oku.

Pacjentka popełniła wielki błąd, ponieważ wielogodzinną podróż lotniczą na Karaiby odbyła w soczewkach kontaktowych. Samolot przy dużej liczbie pasażerów jest miejscem kumulowania się ogromnej ilości drobnoustrojów, o czym zawsze należy pamiętać. Do tego dołącza się w samolocie suche powietrze i klimatyzacja, które dla osób podróżujących w soczewkach kontaktowych mogą być niebywale groźne, dodaje profesor Mrukwa -Kominek.

Infekcjom rogówki sprzyjają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również nieodpowiednia higiena ich użytkowania. – Brak sterylności podczas stosowania soczewek kontaktowych niesie za sobą ryzyko wystąpienia zakażenia oka – ostrzega prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki. – Każdorazowo przed założeniem i ściągnięciem soczewek kontaktowych  należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. W przeciwnym razie, do oka mogą dostać się drobnoustroje i spowodować jego zakażenie. Noszenie szkieł zbyt długo i nieściąganie ich przez kilkanaście godzin sprawia, że stają się one suche, a tym samym podrażniają oczy i powodują ich ból. Mogą doprowadzić do zespołu suchego oka oraz zranienia i niedotlenienia rogówki.

Stosowanie soczewek kontaktowych  jest wygodniejsze od noszenia okularów i ma wiele zalet, ale nie można zapominać o ich właściwej pielęgnacji, żeby  sobie nie zaszkodzić.  Jeśli są prawidłowo użytkowe dobrze sprawdzają się przy różnych wadach wzroku, także takich jak astygmatyzm czy zez. W przypadku astygmatyzmu sprawnie ćwiczą oko i znacznie korygują tę wadę. Mają wiele zalet, ale zawsze w ich użytkowaniu należy zachować ostrożność.

Jolanta Czudak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here