Northvolt stawia na dalszy rozwój modułów i systemów w Polsce

473

Nakłady na realizację nowego projektu sięgną 200 mln dolarów, prawie750 mln zł. Nothvolt – europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych – ogłasza nową inwestycję na Pomorzu. W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii.

W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy. Firma na nową inwestycję otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Northvolt został założony w 2016 roku w Szwecji przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli. Firma działa już Polsce. W 2018 roku ogłosiła inwestycję w zakład montażu modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury oraz specjalnych obudów, które następnie są wykorzystywane w systemach magazynowania energii czy przemysłowych maszynach górniczych.

Northvolt Poland specjalizuje się w produkcji takich modułów i systemów – a dzisiaj w Gdańsku zwiększa swoje zdolności operacyjne. Najnowocześniejszy zakład Northvolt Systems na Wybrzeżu jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów.

W związku z nowym projektem, Northvolt Poland podjął decyzję o zwiększeniu swoich zdolności produkcyjnych i badawczo-rozwojowych. To właśnie dlatego powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych.

Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów:

„W tych trudnych czasach epidemii, przyciąganie nowych inwestycji jest szczególnie ważne. Dzięki temu możemy pozyskiwać nowe kompetencje i miejsca pracy. Tworzą się też nowe powiązania i relacje polskich firm z zagranicznymi. Staramy się połączyć ze sobą kilka czynników, które mają zachęcać inwestorów. Po pierwsze, to system dobrych regulacji, które są szybkie i w sposób przyjazny mają pomagać tworzyć biznes w Polsce. Po drugie, to system grantowy w ramach stref ekonomicznych. Po trzecie, chodzi o dostosowanie systemu kształcenia i doświadczenia młodych pracowników do szybko zmieniającego się rynku pracy. Przykładem jest sektor motoryzacyjny. W wielu dziedzinach związanych z motoryzacją odnosimy szereg sukcesów. Zachęcamy wszystkich inwestorów i wskazujemy na dotychczasowe greenfieldowe inwestycje zagraniczne w Polsce. Nasz kraj stał się np. potęgą w produkcji baterii litowo-jonowych w ciągu ostatnich paru lat. Za naszymi słowami idą też czyny. W Polsce tworzymy dobre warunki dla inwestowania. Nowa inwestycja Northvolt w Polsce jest szczególnie cenna, bo to kilkaset nowych miejsc pracy. Stanowi ona ważny element na mapie industrialnej regionu. Dzięki takim inwestycjom, kształtuje się środowisko nowoczesnego przemysłu – przemysłu rewolucji 4.0, który korzysta z zielonej rewolucji.”

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii:

„Decyzja firmy Northvolt o umieszczeniu nowej inwestycji w Polsce potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Jesteśmy w stanie efektywnie spełnić najwyższe normy i oczekiwania inwestorów, a naszym atutem są dobrze wykształceni pracownicy i bliskość europejskiego rynku. To fundament do dalszej współpracy, rozwoju sektora i wzmacniania Polski jako ważnego producenta podzespołów samochodów elektrycznych. Ta inwestycja cieszy nas również ze względu na zakres działalności, jakim jest produkcja nowoczesnych systemów zasilania bateryjnego. Elektromobilność to światowy trend, a Polska stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Polska stała się liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w Unii oraz hubem produkcji baterii elektrycznych. W poł. 2020 polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld €.”

Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska:

„Ogłoszona dziś inwestycja Northvolt potwierdza, że kierunek podjętych przez nas działań w zakresie stworzenia doskonałych warunków do inwestowania i rozwoju elektromobilności jest właściwy. Bez rozwoju elektromobilności, gdzie jednym z głównych elementów są inwestycje producentów baterii, nie uda się osiągnąć ambitnych celów, jakie przed nami stoją, w zakresie redukcji emisji pochodzących z transportu. Połączenie i koordynacja współpracy międzynarodowej, wsparcia ze strony administracji, świata nauki oraz określenie potencjału przemysłu mogą pomóc Polsce stać się ważnym uczestnikiem interdyscyplinarnego przemysłu bateryjnego w całym łańcuchu wartości na arenie międzynarodowej, pobudzić wzrost gospodarczy i utworzyć wiele miejsc pracy.”

Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt:

„Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw bateryjnych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczne są zdolności w zakresie integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. Właśnie takie będzie dostarczał nowy zakład – wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu.”

Robert Chryc Gawrychowski, Prezes Northvolt Poland:

„Polska spółka jest ważną częścią integracji wertykalnej budowanego łańcucha wartości Northvolt. Tworzone w Gdańsku systemy magazynowania energii, będą wspierać globalnych, europejskich i krajowych partnerów w zakresie transformacji ku niskoemisyjnej gospodarce i społeczeństwu. Warto także podkreślić innowacyjny i strategiczny charakter tej inwestycji dla Polski i bezprecedensowy w regionie Pomorza. Cieszę się z możliwości realizowania tego projektu.”

Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:

„Nowa inwestycja firmy Northvolt to kolejny etap w rozwoju e-mobilności w Polsce. Pojawienie się w naszym kraju inwestora o takim profilu idzie w parze z rosnącym trendem wykorzystywania w przemyśle bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w zakresie systemów zasilania. Nowa inwestycja umocni pozycję Polski jako lidera w sektorze elektromobilności. Wierzę, że dzięki niej – wkrótce w naszym kraju pojawią się kolejne projekty z tej branży. Atutem Polski są niewątpliwie walory logistyczne, a więc m.in. bliskość ekosystemu łańcucha dostaw czy europejskich odbiorców końcowych. Bardzo nas cieszy, że firma Northvolt chce rozwijać swoją działalność właśnie w Gdańsku. Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu, koordynowaliśmy inwestycję na szczeblu rządowym.”

Przemysław Sztandera, Prezes Pomorskiej Specjalnej strefy Ekonomicznej S.A (PSSE):

„Zagraniczne przedsiębiorstwa mają duży wpływ na rozwój naszej gospodarki, tym bardziej przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji, która za udzieloną pomoc oczekuje od firmy budowę stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy. PSI to niewątpliwie mocny magnes dla firm, który oferuje ulgi podatkowe oraz wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Należy jednak pamiętać, że o taką pomoc mogą ubiegać się nie tylko duże, światowe koncerny, ale także lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa. Jestem przekonany, że firma Northvolt korzystając ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji, przyczyni się do rozwoju gospodarczego Trójmiasta, które oprócz nowoczesnego zaplecza biznesowego, zagwarantuje firmie dostęp do świetnie wykwalifikowanej kadry.” (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here