W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach zapoczątkowano 27 lutego nową erę w leczeniu wrodzonych wad słuchu. Pacjentami są dzieci z całkowitym lub częściowym brakiem wykształcenia się ucha zewnętrznego i środkowego. Liczną grupę stanowią też dorośli pacjenci, u których nie można stosować klasycznych aparatów słuchowych. Cierpią na uciążliwe i nawracające zapalenia uszu co bardzo ogranicza im komunikację z otoczeniem. Wszczepienie najnowszej generacji aktywnych implantów na przewodnictwo kostne – BCI 602 BONEBRIDGE pozwoli na znaczącą poprawę słuchu u najmłodszych i dorosłych pacjentów, poddanych zabiegom, przeprowadzonym przez prof. Henryka Skarżyńskiego wraz z zespołem.
Przeprowadzone 27 lutego operacje rozpoczynają nowy etap w leczeniu różnych zaburzeń słuchu występujących w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego. Nowe implanty dają możliwość poprawy słuchu w wielu przypadkach, w tym również u pacjentów po różnych wcześniej przeprowadzonych operacjach uszu bez oczekiwanej poprawy słuchu. Największym atutem oraz zaletą implantu BONEBRIDGE BCI 602 jest przede wszystkim mały rozmiar urządzenia przy jednoczesnym wzmocnionym dźwięku. Implant BCI 602 dedykowany jest szerszej grupie pacjentów, u których z powodów anatomicznych (zbyt cienka kość, za mały wyrostek sutkowaty, inne wrodzone deformacje) lub po przebytych wcześniej operacjach nie można było wszczepić innych urządzeń.
– To kolejny milowy krok w polskiej otochirurgii. Cieszę się, że te przełomowe operacje możemy wykonać w Światowym Centrum Słuchu. Tworząc Centrum, chciałem, aby jego działalność kliniczna dawała wymierne korzyści polskim pacjentom, którzy mają dostęp jako jedni z pierwszych na świecie do najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologii medycznych, zwiększających znacznie możliwości terapeutyczne. Pionierskie operacje wszczepienia pierwszych na świecie aktywnych implantów przezskórnych na przewodnictwo kostne typu BONEBRIDGE przeprowadzałem w Kajetanach od grudnia 2012 r. Już wtedy był to dowód na to, że w Światowym Centrum Słuchu nieustannie wdrażamy innowacyjne rozwiązania w nauce, edukacji i działalności klinicznej – powiedział prof. Henryk Skarżyński.
System BONEBRIDGE BCI 602 wykorzystuje zjawisko przewodnictwa kostnego, które polega na przekazywaniu sygnału dźwiękowego przez kości czaszki bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Urządzenie składa się z dwóch części: zewnętrznej – procesora mowy – oraz wewnętrznej, całkowicie schowanej pod skórą pacjenta. Jego największym atutem jest zoptymalizowany rozmiar i konfiguracja przetwornika wywołującego wibrację kości czaszki (BC-FMT). Zmiana ta umożliwia taką samą moc wyjściową dla skutecznego wzmocnienia dźwięku, ale przy prawie o 50 proc. mniejszej głębokości wiercenia.
System ten jest skutecznym rozwiązaniem dla osób z wadami rozwojowymi ucha oraz trwałym ubytkiem słuchu po różnego rodzaju operacjach ucha zewnętrznego i środkowego. Jest to również opcja dla osób z głuchotą jednostronną. Specyficzną grupę stanowią najmłodsi pacjenci, u których zastosowanie nowego implantu jest szansą na prawidłowy i normalny rozwój słuchowy oraz rozwój mowy. (info)