Nowa metoda leczenia kamicy nerkowej w WIM

1426

Urolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego przygotowują się do zaoferowania chorym nowej metody leczenia kamicy nerkowej i moczowodowej. To zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, na bloku operacyjnym. – Elastycznym przewodem, przez cewkę moczową trafiamy do nerki. Tam laserem rozkruszamy kamienie. Metoda pozwala dotrzeć w każde miejsce w nerce i całkowicie usunąć kamienie – tłumaczy ppłk dr n. med. Tomasz Syryło, kierownik Kliniki Urologii WIM.

Kamica nerkowa i moczowodowa to duży problem społeczny. Jej objawy – w postaci napadu bardzo bolesnej kolki – występują przynajmniej raz w życiu u co 10 mężczyzny oraz u co 20 kobiety. Część złogów ulega samoistnemu wydaleniu, pozostałe w zależności od lokalizacji i wielkości muszą być usuwane przez urologów. Leczenie metodą giętkiej wstecznej ureterorenoskopii – bo o niej mowa – jest obecnie najefektywniejszą i najbezpieczniejszą formą leczenia kamicy nerek.

Są trzy metody leczenia, w zależności od zaawansowania kamicy moczowej. Najbardziej inwazyjny to zabieg operacyjny, który jest stosowany w dużych kamieniach i przy nieskuteczności pozostałych metod. Można również skorzystać z litotrypsji (ESWL). W znajdującym się obok pacjenta urządzeniu generujemy falę uderzeniową rozkruszającą kamienie. Ich rozbite fragmenty usuwane są drogą naturalną wraz z moczem. Trzecia metoda to małoinwazyjne leczenie endoskopowe. Możemy dostać się do nerki przez skórę, wtedy wykorzystujemy nefrolitotrypsję (PCNL). Mniej uciążliwy dla pacjenta jest zabieg endoskopowy przy pomocy lasera. Cienkim, elastycznym przewodem, przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód trafiamy do nerki. Tam laserem rozkruszamy kamienie – kontynuuje dr Tomasz Syryło.

Wojskowy szpital przy Szaserów od kilku miesięcy posiada nowoczesny laser holmowy wysokiej mocy 120 W, który umożliwia prowadzenie takich zabiegów. – Dzięki temu Klinika Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej posiada kompleksową ofertę leczenia kamicy moczowej – mówi Kierownik Kliniki.

Obecnie trwa etap szkoleń. Są one prowadzone zarówno dla pracowników WIM, jak i lekarzy z innych ośrodków. 20 stycznia 2020 r. w Klinice Urologii odbyły się pierwsze warsztaty endoskopowego leczenia kamicy nerkowej i moczowodowej. Zorganizowano je wspólnie z II Kliniką Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego z siedzibą w warszawskim Szpitalu Bielańskim. (WIM)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here